Politica

Final de campanie #fărăpenali în Timiș

Campania „Fără penali în funcții publice” s-a încheiat în județul Timiș, fiind strânse 38.000 de semnături în acest sens. Acestea vor fi trimise acum primăriilor pentru validare. Ulterior, până la 21 septembrie listele de semnături vor fi depuse în Parlament.

Liderii USR Timiș au anunțat, vineri, că au încheiat campania „Fără penali în funcții publice”. În tot județul s-au strâns circa 38.000 de semnături, dintre care peste 26.000 doar în Timișoara. De asemenea, la sediul USR Timiș au fost adunate și 9.000 de semnături ale unor persoane domiciliate în alte zone ale țării, ele urmând să fie trimise pentru validare în județele respective. „Am reușit să strângem 38.000 de semnături. Cu care vom merge împreună de astăzi pentru a fi depuse la primării. Sperăm să decurgă bine acest proces și să nu avem parte de invalidări din partea primăriilor”, a declarat, vineri, Dan Reșitnec, coordonatorul campaniei în Timiș.

Deputatul Cătălin Drulă a afirmat că strângerea a peste un milion de semnături în această campanie reprezintă o victorie imensă a românilor, iar nu a USR. „Puțini credeau că vom reuși pentru că, așa cum spunea colegul meu, condițiile sunt draconice. Românii nu mai vor să fie conduși de hoți. Este un lucru care ar trebui să fie normal. Vom depune aceste dosare la fiecare primărie în parte. Colegii noștri s-au lovit deja de probleme. Eu cred și sper că în Timiș nu vom avea astfel de probleme. Fac un apel de responsabilitate la primari, pentru că până la urmă este un act de voință al oamenilor”, a mai spus Drulă. După validarea de către primării a listelor de semnături, acestea vor fi trebui depuse în Parlament până pe 21 septembrie. Apoi, parlamentarii vor vota un proiect de lege pentru organizarea unui referendum de amendare a Constituției.

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

2 ore ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

3 ore ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

16 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

19 ore ago