De vineri până duminică, peste 360 de tineri din întreaga țară sunt așteptați la Universitatea Politehnică Timișoara la IT Engineering Contest, pe scurt iTEC. Competiția, deja tradițională, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, ea fiind adresată elevilor de liceu și studenților pasionați de domeniul IT.
Concursul național de programare este organizat de Liga AC (Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare) și se va desfășura la Restaurantul Studențesc al UPT. Deschiderea e programată vineri, la ora 12, iar decernarea premiilor, duminică, 25 noiembrie, ora 14,30. Concursul este compus din șase probe, și anume: Algoritmică, Game Development, Mobile Development, Web Development, Embedded Development și Graphic Design.
Participanții la probele de tip maraton, adică: Game Development, Mobile Development, Web Development și Embedded Development, vor începe concursul de vineri, iar până duminică, pe parcursul a aproximativ 48 de ore, vor trebui să realizeze un proiect conform cerințelor competiției.
Probele de Algoritmică și Graphic Design vor avea loc sâmbătă, în intervale orare diferite, pentru a oferi posibilitatea concurenților să participe la ambele probe, dacă doresc. Pe lângă competiția efectivă participanții sunt așteptați și cu numeroase surprize din partea organizatorilor.
Un șofer neatent a avut zile... În jurul orei 13:30, ISU Timiș a fost solicitat…
Antrenor carismatic cu ochi pentru tineri. Este cel care l-a promovat și pe Cristi Chivu…
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…
Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…
Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…
Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…