Colterm întrerupe căldura
După câteva zile de pauză și temperaturi diurne care au depășit constant 25 de grade, Colterm reia furnizarea căldurii. Se întâmplă de duminică, 4 noiembrie, seara.
Vremea începe să revină la temperaturi normale pentru această perioadă a anului, astfel că începe să se răcească. În consecință, Colterm le promite timișorenilor racordați la sistemul centralizat că nu vor îngheța în case. „Având în vedere prognoza meteo care anunță că de luni, 5 noiembrie, temperaturile exterioare diurne și, mai ales, cele nocturne încep să scadă, Colterm va relua furnizarea încălzirii începând de duminică, 4 noiembrie, ora 20”, transmit reprezentanții companiei.
Pentru început, va fi furnizată căldură doar pe timpul nopții, între orele 20 și 9. Dacă temperaturile continuă să scadă, va fi reluată furnizarea încălzirii în regim permanent.
Vă reamintim, Primăria Timișoara a contractat un credit de aproximtiv 102 milioane de lei de la Trezorerie. „Creditul pe care îl ia primăria este pentru subvenție, în avans. Creditul a fost făcut pentru primărie, să-și poată achita în avans subvenția pentru asigurarea sezonului de iarnă”, a explicat directorul Colterm, Emil Șerpe. Subvenția de la primărie este diferența de preț dintre energia termică facturată populației și prețul de producție. Aceasta are anual valoare de circa 10 milioane de euro, poate Creditul a fost luat în baza OUG 89/2018, emisă tocmai pentru a se evita blocarea furnizarea energiei termice în iarna 2018/2019.
Ce spui de o experiență care aduce emoția de pe stadion direct în sala de…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 26.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
A fost oarecum un meci cu final așteptat, CSM Oradea fiind favorită pe terenului Timișoarei…
La solicitarea SC PORR Construct, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…
Municipalitatea timișoreană a pregătit un proiect de hotărâre prin care dorește să acorde întreținerea spațiilor…
Întreaga zonă a Bastionului Theresia, atât partea primăriei, cât și cea a județului, vor intra…