Unde mergem

Timpuri Noi, din nou în concert la Timișoara

Stere, Tanța, Adeline, Luca, Helga. Bordelul Mov. Catran. Nato. Tata. Lista poate continua și o puteți… asculta, completată, peste doar câteva zile, la Timișoara. Trupa Timpuri Noi cântă iar în orașul de pe Bega.

Timpuri Noi este prezentă în lumea muzicală românească încă din 1983, fiind clasată ca trupă „underground” în timpul regimului comunist. În anii ’90, a deschis concertele unor nume muzicale importante, precum Uriah Heep, Scorpions, Paradise Lost, Jethro Tull, Iron Maiden și Kreator, toate la Festivalul Rock Bucuresti. În 1996, Timpuri Noi a cântat în deschiderea lui Eros Ramazzoti, Joe Cocker și Rod Stewart în cadrul RockMania. Anii 2000 înseamnă o mulțime de despărțiri, iar 2010 aduce relansarea, cu Dan Iliescu, la chitară și voce și Tică Alexe, la voce, după ce Adrian Pleșca (Artan) părăsește definitiv formația și înființează Partizan.

De-a lungul celor peste 30 de ani de existență, Timpuri Noi a scos 8 albume iar azi concertează în formulă de trei, cu Dan Iliescu la chitară și voce, Felix Sfura la tobe și Alex Vascan la bass și voce. Concertul de la Timișoara este programat duminică, 18 noiembrie, de la ora 20, în Capcana (fostul Daos).

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

3 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

7 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

10 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

13 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

14 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

15 ore ago