Sport

România obține victoria în fața Spaniei. Decisivul, mâine, contra Ungariei

Un pas a fost făcut. Selecționata feminină de handbal a României își păstrează șansele pentru medalii la Campionatul European din Franța. „Tricolorele” au învins-o astăzi, cu greu, pe Spania, o care nu mai avea șanse de calificare și care, evolua, așadar, fără presiune. A făcut-o cu multă dezinvoltură, mai ales în prima parte a jocului. Ibericele au condus la pauză cu 12-10, însă handbalistele românce au revenit și au învins cu scorul de 27-25.

Începutul de joc a fost unul dezastruos pentru România. Foarte greoi. Timp de aproape jumătate de repriză România a înscris doar două goluri. Spania a plecat ca din tun, +5, scor 7-2. Carmen Martin, fosta jucătoare a celor de la CSM București, le-a dat bătăi de cap fetelor antrenate de Ambros Martin. Aflată în continuă misiune de recuperare, România a reușit în cele din urmă să se apropie la două lungimi distanța până la finele celor 30 de minute.

În startul reprizei a doua România pornea, din nou, ca și condamnată la victorie. Pintea, ca în toate meciurile, a fost greu de stăvilit. Neagu, spre deosebire de jocul contra Olandei, și-a intrat în mână. Tricolorele au condus pentru prima dată cu 16-15, iar apoi au mai scăpat conducerea pentru o singură dată, la 17-16.

Apoi, odată instalate din nou la timonă, nu au mai scăpat jocul din mână. Șarjele ibericelor, golurile rapide și extrem de secante, nu au fost îndeajuns ca acestea să oprească determinarea handbalistelor românce. A fost, până la final 27-25. O victorie așteptată, pentru care s-a transpirat din abundență. Jucătoarea partidei a fost declarată pivotul Crina Pintea.

„Tricolorele” se află momentan pe prima poziție a grupei, însă are un meci mai mult disputat decât Olanda, care va evolua astăzi, de la ora 22.00, în compania Norvegiei. România va evolua în ultima partidă a grupelor principale mâine, cu Ungaria, de la ora 19.00.

Marcatoarele României: Cristina Neagu 7, Crina Pintea 6, Eliza Buceschi 4, Florică 3, Geiger 2, Ardean-Elisei 2, Chiper 1, Laslo 1, Perianu 1.

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

3 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

4 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

4 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

4 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

5 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

7 ore ago