Sport

SCM Politehnica Timișoara, meci greu în deplasare, la CSM București

Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara deschid și ultima etapă a turului din Liga Zimbrilor, după ce au jucat și în prologul rundei precedente. Bănățenii au meci mâine, 3 decembrie, la CSM București, de la ora 15.30, în transmisiune directă la TVR HD.

Pentru jocul din Capitală, violeții vor alinia același lot. Vor rămâne acasă Kocic, Pribanic și Dragas, din cauza problemelor cu viza şi a accidentărilor. Alți trei jucători au avut probleme medicale după victoria de miercurea trecută cu CSM Focșani, dar probabil vor fi în teren.

Coordonatorii de joc Cristian Fenici și Vuk Milosevic, dar și pivotul Gheorghe Irimescu, au fost menajați la ultimele antrenamente, însă vor evolua mâine în sala Rapid. Tehnicianul Pero Milosevic recunoaște că gazdele au prima șansă, însă spune că Politehnica nu va merge ca mielul la tăiere.

CSM-ul e mare favorită în acest joc, în timp ce noi suntem fără trei jucători dintre cei mai experimentați. Însă nu se știe niciodată. Avem o serie de 5 meciuri bune și vom merge să ne fructificăm șansele. CSM-ul îi are pe frații Esteki și jucătorii aduși in Portugalia. Sunt mulți băieți care pot face schimbări în timpul meciului, au investit mult pentru a câștiga campionatul. Au un buget stabil, nu au probleme ca noi. Dacă începem bine și portarii noștri vor avea intervenții bune, iar dacă atacurile vor merge până la capăt cu disciplină tactică putem face o surpriză. Caracterul echipei rămâne la fel de puternic și atunci când joacă fără trei sau patru oameni. Îi vom trimite în teren și pe tinerii Trif, Furak sau Neamțu. Cu siguranță vom merge și ne vom lupta, dacă cineva gândește în alt mod greșește, dar favorita în această partidă e CSM”

Pero Milosevic, antrenor SCM Politehnica Timișoara

În ciuda situației financiare delicate în care se găsește SCM-ul, handbaliștii se pot mândri cu un tur de campionat remarcabil. Indiferent de rezultatul meciului cu CSM București, pot termina prima parte a turului în jumătatea superioară a pozițiilor de play-off. Sezonul nu se încheie însă, pentru că se mai dispută o etapă din retur, cu deplasare la Potaissa Turda.

Între tur și retur sunt programate optimile de finală ale Cupei României. Echipa de pe Bega va juca la CSM Bacău sâmbăta viitoare, în 8 decembrie.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

10 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

13 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

15 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

15 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

16 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

16 ore ago