Sport

Timişoara Saracens, duelul anului în rugby, cu Clermont. Sunt aşteptaţi 500 de suporteri francezi pe „Dan Păltinişanu”

Una dintre cele mai puternice echipe din rugby-ul european în ultimul deceniu, Clermont Auvergne, va fi oaspete de seamă pe stadionul „Dan Păltinişanu”, în etapa a III-a din Challange Cup. Campioana României, Timişoara Saracens, aşteaptă cu încredere partida dorind să se ridice, pe cât se poate, la nivelul adversarului. Se estimează că vor face deplasarea aproximativ 500 de fani din Franţa pentru jocul de la Timişoara.

„Trebuie să intrăm pe teren şi să dăm tot ce avem mai bun în noi. Cu toate acestea, trebuie să ne bucurăm de joc, disputat în faţa unei echipe puternice”, a spus Dandall Morrison, căpitanul bănăţenilor. Jucătorul care poartă banderola a explicat cum se simte în acestă postură. „Sunt genul de om al acţiunilor, nu al vorbelor. Încerc să dau un exemplu prin ceea ce fac în teren şi când este cazul să îmi încurajez colegii”, a adăugat Morrison

Timişoar Saracens a pierdut două meciuri disputate în competiţia europeană, ultimul chiar în Franţa, dar încearcă să câştige experienţă alături de numele grele ale Europei rugbistice. „Еste o onoare să jucăm cu Clermont. Ne dorim să fim concerntraţi 80 de minute. La ei acasă am făcut un meci bun. O oră am rămas aproape, acum ne dorim constanţă pe tot parcursul jocului”, a declarat antrenorul secund, Ulises Gamboa.

Partida dintre Timişoara Saracens şi Clermont se dispută sâmbătă de la ora 14.30 pe stadionul „Dan Păltinişanu”. În echipa gazdă nu sunt multe absenţe, doar Drenceanu nefiind selecţionat, pentru o accidentare suferită la naţională.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 minute ago

Accident foarte grav în județul Timiș! Un tânăr a murit, iar o altă persoană este în spital

Un tânăr de doar 22 de ani și-a pierdut în această seară viața în urma…

8 ore ago

Calitatea serviciilor sociale oferite vârstinicilor din Timișoara va fi îmbunătățită printr-un proiect european de o jumătate de milion de euro

Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Timișoara se dotează cu două noi autovehicule destinate…

14 ore ago

Dumbrăvița chiar își face echipă: după Șeroni și Casap, un alt jucător important a semnat cu echipa

Întărire în atac, acolo unde era mare nevoie, mai ales că formația bănățeană nu a…

14 ore ago

Rata șomajului rămâne la un nivel scăzut, constant, în județul Timiș

Luna ianuarie a adus în Timiș un nivel al șomajului la fel de scăzut ca…

16 ore ago

Vila Internațional revine în administrarea Consiliului Județean Timiș după 20 de ani/VIDEO

Consilierii județeni timișeni au aprobat readucerea Vilei Internațional, imobilul de protocol din zona centrală care…

17 ore ago