Justitie

Tudorel Toader trimite la Cotroceni cererea de revocare a lui Augustin Lazăr

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat joi dimineață că, în cursul zilei, va trimite președintelui Klaus Iohannis cererea de revocare din funcție a procurorului general, Augustin Lazăr. De asemenea, el va retrimite propunerea de numire a Adinei Florea la șefia DNA.

În privința revocării lui Augustin Lazăr, pe rolul instanței se află, în prezent, cererea procurorului general de suspendare a raportului în baza căruia s-a demarat procedura. Procesul este intr-un impas, ICCJ fiind chemată să decidă ce instanță este competentă să judece cauza. Tudorel Toader a declarat că nu-l interesează acest aspect. „Ştiţi că procurorul general trage de timp, nu e un secret pentru nimeni. Personal poate fi înţeles, dar ca procuror general e imposibil de înţeles, pentru că s-a adresat la Alba Iulia ca persoană fizică, la dânsul acasă. Dar eu m-am referit la procurorul general, nu la persoana fizică, m-am referit la deficienţele manageriale”, a declarat Toader.

El a mai anunțat că tot joi va retrimite la președinte solicitarea de numire în fruntea DNA a Adinei Florea. Klaus Iohannis a respins o dată o solicitare în acest sens. De menționat că Adina Florea a afirmat la audierea în fața Secției de procurori a CSM că n-a fost niciodată un procuror independent.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

12 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

14 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

14 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

14 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

14 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

16 ore ago