Politica

Cu sau fără PLUS, USR Timiș își va anunța în scurt timp candidatul la Primăria Timișoara

USR Timiș își va anunța în scurt timp candidatul pentru fotoliul de primar al Timișoarei. Singura dilemă este dacă va fi un candidat comun cu PLUS-ul lui Dacian Cioloș sau doar al USR.

Senatorul USR de Timiș Nicu Fălcoi a declarat pentru deBanat.ro că în în mod cert formațiunea sa va avea un candidat la funcția de primar al Timișoarei. Declarația vine după ce au existat unele unele voci care au solicitat ca partidele din opoziție să susțină în marile orașe un singur candidat. Singura discuție este dacă USR va avea candidat comun cu PLUS al lui Dacian Cioloș sau va merge singur.

„Noi vom avea un candidat la Primăria Timișora, este clar. Că o să fie doar al nostru sau al USR plus PLUS al lui Dacian Cioloș rămâne de văzut. În foarte scurt se va decide cine va fi acesta”, ne-a declarat Fălcoi.

Se știe, cele două partide sunt în negocieri avansate pentru a candida pe liste comune la alegerile europarlamentare, iar în unele sondaje de opinie alianța USR-PLUS apare deja ca al treilea mare pol de putere, după PSD și PNL. De altfel, USR a început să se pregătească pentru primele alegeri din acesta an, europarlamentarele din 26 mai.

„Sunt alegeri foarte importante și în perspectiva scrutinurilor care vor urma. Fiindcă vom avea alegeri din șase în șase luni de acum înainte. Am avut până acum doar sondaje de opinie, iar alegerile europarlamentare vor fi un barometru foarte important care ne va spune exact unde ne situăm”, a mai spus Fălcoi.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Victorie de ziua lui Mister! Ce poate fi mai frumos decât un succes timișorean pe terenul Stelei

Liga Națională de baschet masculin a programat un nou duel dificil pentru SCM Politehnica, echipă…

55 de minute ago

Bătaie cu izuri fotbalistice și de dragoste în Complex. Băiatul unei consiliere din Dumbrăvița, băgat în spital

Fapte reprobabile în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club din zona Complexului Studențesc. Un…

8 ore ago

Lotul 2 din reabilitarea căii ferate Caransebeș – Arad avansează semnificativ. Cel de la Timișoara a ajuns la puțin peste 18%

Stadiul lucrărilor de reabilitare a celor patru loturi de ale ferată dintre Caransebeș – Timișoara…

9 ore ago

Începănd de luni, restricții rutiere în mai multe zone din oraș

La solicitarea Aquatim, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului…

12 ore ago

CSM Lugoj a uitat să mai câștige! A cincea înfrângere la rând

Departe de forma din alte vremuri. Corona Brașov câștigă în etapa din weekend, clar, în…

12 ore ago