Sănătate

Ministrul Sănătății, în vizită la un bebeluș născut prematur, internat la Spitalul de Copii Louis Țurcanu Timișoara

Ministrul Sănătății a făcut o vizită mai specială și… de suflet, la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara. Sorina Pintea a vizitat un bebeluș născut prematur la Slatina, de care, din luna noiembrie a anului 2018, au grijă medicii din Timișoara.

Bebelușul a ajuns la 2,2 kilograme la Timișoara, deși a venit aici la doar 900 de grame. Ministrul Sănătății și consilierii săi s-au implicat pentru ca nou-născutul să fie internat la Timișoara și s-au interesat permanent de el. Atunci, când bebelușul trebuia transferat, unele spitale nu au fost de acord să-l primească, neexistând locuri la terapie intensivă.

„Este vorba despre un prematur, care necesita transferul într-o instituție de grad superior. Nu era loc în acel moment în terapia intensivă prematuri și am făcut noi pe dispecerii. Ca de obicei, atunci când nu se rezolvă se ajunge la ministrul Sănătății, dar pentru că ministrul nu poate să sune în fiecare minut am delegat o consilieră, care este aici cu mine, și care a dezvoltat o relație emoțională cu acel bebeluș, informându-se în fiecare zi de starea lui”, a spus ministrul Sănătății la Timișoara.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

O oră ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

2 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

5 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

6 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

6 ore ago

Au fost introduse restricții de circulație la trecerea peste calea ferată de la Cărpiniș

Circulația rutieră se va desfășura în perioada următoare cu dificultăți în zona trecerii peste calea…

6 ore ago