Administratie

Odată cu începutul școlii, 12 noi mijloace de transport în comun pe traseele STPT

Din 14 ianuarie, odată cu reînceperea școlii, STPT va introduce în circuit 12 noi mijloace de transport în comun. Acestea se adaugă altor 12 care au intrat pe traseu în perioada august-decembrie 2018. Ca atare, primarul Nicolae Robu susține că și-a respectat astfel o mai veche promisiune.
Printr-o nouă postare făcută pe Facebook, primarul Nicolae Robu a anunțat că, începând cu data de 14 ianuarie, Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) va introduce 12 noi mijloace de transport în comun. Primarul adună aceste vehicule cu alte 12 care au fost introduse anul trecut pentru a-i ieși o creștere mai mare, respectiv cu 38% a numărului de tramvaie, autobuze și troleibuze aflate în circulație. „Am promis suplimentarea numărului de mijloace de transport în comun aflate pe trasee. am respectat promisiunea. Și acesta este doar începutul! Deocamdată, creșterea este cu 38,7%! Din 14.01.2019, vom avea pe traseele STPT cu 24 mijloace de transport în comun în plus! 12 dintre cele 24 au fost introduse în perioada august – decembrie 2018, iar celelalte 12 vor intra începând din 14.01.2019!”, a anunțat Robu. El prezintă și liniile pe care vor circula noile mijloace de transport, menționând și procentajul de creștere. “Deci, notând cu “i” numărul de mijloace înainte de declanșarea campaniei de suplimentare, cu “d” numărul de mijloace după suplimentarea din 14.01.2019, cu “c” creșterea procentuală, lucrurile se vor prezenta, pe linii, astfel:
L 33: i=4, d=6, c=+50%
L 13: i=1, d=2, c=+100%
L 5: i=3, d=4, c=+33%
L 15: i=4, d=5, c=+25%
L 16: i=4, d=5, c=+25%
L 4: i=6, d=8, c=+33%
L 6: i=0, d=2
L 7: i=6, d=7, c=+17%
L 8: i=5, d=6, c=+20%
L E1: i=4, d=5, c=+25%
L E2: i=4, d=5, c=+25%
L E3: i=2, d=3, c=+50%
L E7: i=4, d=5, c=+25%
L E8: i=4, d=5, c=+25%
L 40: i=3, d=4, c=+33%
L 17: i=3, d=4, c=+33%
L 9: i=5, d=6, c=+20%
L S1: i=0, d=1
L S2: i=0, d=1
L S3: i=0, d=1
L S4: i=0, d=1
TOTAL: i=62, d=86, c=+38.7%”, a menționat primarul.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Fetele de la Poli s-au reunit cu un singur gând: lupta pentru o medalie

Politehnica Timișoara s-a reunit la începutul acestei săptămâni și începe pregătirea pentru a doua parte…

24 de minute ago

Școala de Arte din Timișoara a deschis a doua sesiune de înscrieri

Muzică populară sau ușoară, pian, acordeon, chitară, orgă sau saxofon, pictură, design, fotografie și sculptură,…

43 de minute ago

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

13 ore ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

14 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

18 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

20 de ore ago