Diverse

Incendii noaptea trecută, în vestul țării. Acoperișul unei case a fost distrus / FOTO

Pompierii din Ineu au avut parte de o noapte solicitantă. Două incendii au avut loc în noaptea de duminică (24 februarie) spre luni (25 februarie), în urma cărora s-au aprins un spațiu de depozitare a gunoiului, respectiv acoperișul unei case din satul Răpsig.

În primul dintre cazuri, salvatorii au intervenit la spațiul de depozitare a gunoiului menajer. Flăcările amenințau magazia de lemne din apropiere și s-ar fi extins, dacă nu ar fi intervenit pompierii pentru a reduce pagubele.

În cel de-al doilea caz s-a aprins acoperișul unei locuințe din Răpsig. A intervenit un echipaj format din cinci pompieri și o autospecială de stingere cu apă și spumă. Focul a fost stins înainte de a se propaga la întreaga construcție. Cauza probabilă stabilită: coș canal sau burlan de evacuare a fumului neizolat, cu defecțiuni sau amplasat necorespunzător față de materialul combustibil.

[ngg src=”galleries” ids=”4306″ display=”basic_thumbnail”]

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Corpul unui bărbat a fost găsit în canalul Bega. Nu se ştie cu exactitate cauza decesului

Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…

7 ore ago

Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați

Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…

10 ore ago

Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe

Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…

11 ore ago

Cum va fi vremea în Banat până la finele lui martie

Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…

11 ore ago

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…

13 ore ago

Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

15 ore ago