Diverse

Spuneți stop ilegalităților și nu mai opriți fără sens la Mărăști! Amenzi acordate de polițiștii locali

Unii șoferi opresc fără sens… chiar în sensul giratoriu. Este și cazul celor care au fost amendați (și al celor care au scăpat de sancțiune), care pun frână și staționează în „turbogirația” de la Mărăști.

Polițiștii locali din Timișoara au constatat în ultimele zile, când de altfel au fost și aplicate sancțiuni, o creștere a sesizărilor privind oprirea sau staționarea în sensul giratoriu din Piața Mărăști, unde a existat în trecut o stație de taximetre care a fost desființată, ca urmare a amenajărilor efectuate pentru transformarea străzii E. Ungureanu în stradă pietonală, existența stației perturbând fluența traficului. În ultima perioadă, frecvent, unii conducători auto de taximetre, dar și alți conducători auto au continuat să staționeze în locația respectivă, fiind ulterior sancționați, deoarece pun în dificultate circulația altor autovehicule, fiind o zonă intens circulată, iar conducătorii auto care opresc acolo blochează uneori și prima bandă din sens.

Poliția Locală Timișoara atrage atenția că se aplică sancțiuni pentru faptele de oprire sau staționare în zona respectivă, fiind vorba de un sens giratoriu, unde acest lucru este interzis conform. Sancțiunile pentru astfel de fapte sunt între 290 și 725 lei și 2 sau 3 puncte penalizare la permis.

 

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

A murit Claudio Zambon, unul din „groparii” Politehnicii

Unul dintre foștii patroni ai grupării timișorene a pierdut lupta cu cancerul. Claudio Zambon a…

2 ore ago

Cursă contra cronometru pentru salvarea unui bărbat căzut în lacul Surduc

Misiune de salvare pe cel mai mare lac din Timiș. Pompierii din cadrul Stației Făget,…

4 ore ago

Reforma sistemului medical românesc, prin folosirea celor mai noi tehnologii, a fost dezbătută la Centrul Regional de Afaceri

Timișoara a găzduit, la Centrul Regional de Afaceri, vineri, o discuție despre inteligența artificială și…

4 ore ago

Ministrul Sănătății vrea oprirea chiulului medicilor de la stat pentru a presta la privat, în timpul de lucru

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat, vineri, la Timișoara, că e dispus să își asume…

4 ore ago

Alfred Simonis spune că USR a căzut în propria capcană în cazul de conflict de interese al lui Dominic Fritz

Am încercat să schimbăm legislația incompatibilității, dar USR s-a opus, iar acum s-a ajuns în…

9 ore ago