Diverse

Tramvaie vandalizate la Timișoara cu piatra și cu.. piciorul / VIDEO

Două tramvaie au fost vandalizate, la sfârşitul săptămânii trecute, în Timișoara. O persoană a dat cu piatra în tramvai, iar o alta cu piciorul în ușă. Din pricina vandalilor, ambele garnituri au fost trase pe dreapta.

În data de 16 martie a fost vandalizat un tramvai Armonia care circula pe linia 1. La ora 07.05, o persoană neidentificată care se afla în exterior a aruncat cu o piatră în geamul lateral al tramvaiului, în timp ce acesta se afla în mers. Evenimentul s-a produs în apropierea Colegiului Tehnic de Vest, în cartierul Iosefin, iar tramvaiul se afla pe direcţia de mers spre staţia Meteo.

O zi mai târziu, în data de 17 martie, la ora 20.30, un călător aflat în tramvaiul Armonia ce rula pe linia 2 a lovit cu piciorul uşile tramvaiului, acestea fiind avariate în totalitate. În momentul incidentului, tramvaiul se afla în staţia Prinţul Turcesc.

Ambele evenimente au fost raportate secţiilor de poliţie 1 şi 3, pentru identificarea celor care au vandalizat tramvaiele. Din cauza actelor de vandalizare, cele două tramvaie au fost retrase din traseu.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

31 de minute ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

48 de minute ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

2 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

2 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

3 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

3 ore ago