Diverse

Toacele vor răsuna din nou lângă Timișoara

Lângă Timișoara, la Giroc, va avea loc o nouă ediție a deja tradiţionalului festival „În glas de toacă”. Vor participa grupuri de tineri dornici să bată toaca, dar si să învețe de la cei mai în vârstă.

Marţi, de la ora 17,00, în Săptămâna Mare, la Parohia Ortodoxă Giroc va avea loc a XII-a editie a Festivalului „În glas de toacă”, care se va desfășura în jurul bisericii parohiale. Evenimentul devenit tradiţional în Banat se organizează anual de Arhiepiscopia Timișoarei în colaborare cu Primăria Giroc și parohia ortodoxă din localitate.
Vor participa grupuri de tineri dornici să bată toaca, dar și să învețe de la cei mai în vârstă, care au dobândit experiență în mănăstiri sau în satele lor cu prilejul sărbătorilor pascale în mod special. Invitați de seamă vor fi și de această dată călugării si călugărițele de la Mănăstirea Timișeni Șag. Participanții vor primi în dar o pereche de ciocane de lemn, pentru desâvîrșirea artei bătutului de toacă.
După ce se va bate toaca, evenimentul va continua cu slujba deniei ce se va oficia în lăcaşul de cult al parohiei.

Acest festival din Săptămâna Mare vine să ne aducă aminte atât de patimile Domnului Iisus Hristos, de cuiele bătute cu ciocanele în palmele si picioarele Sale, cât si de lectia de iubire necondiţionată oferită umanităţii de Mântuitorul Hristos. Totodată se mai urmăreste continuarea traditiilor de Sfintele Pasti si transmiterea lor prin Biserică generaţiilor viitoare.

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

O oră ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

2 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

2 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

3 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

3 ore ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

3 ore ago