Vulpe în Parcul Național Semenic - Cheile Carașului
Imagini superbe surprinse de camerele de luat vederi montate într-o pădure din Parcul Național Semenic – Cheile Carașului. O vulpe singuratică și foarte curioasă, ieșită la vânătoare, s-a lăsat admirată câteva zeci de secunde de camera cu snezori de mișcare instalată de specialiștii Romsilva.
Padurile din Parcul Național Semenic – Cheile Carașului oferă un habitat sănătos vulpilor, condiții de adăpost, liniște și hrană pe măsură. Fauna din pădurile parcului situat în Banat este bogată, printre mamiferele existente numărându-se ursul, lupul, râsul, pisica sălbatică, mistrețul, cerbul, căpriorul sau jderul.
Vulpea este un mamifer omnivor de dimensiune mică spre medie. Are un corp asemănător câinelui, dar o coadă lungă și stufoasă. Parcul Național Semenic – Cheile Carașului, unul dintre cele 22 de parcuri naționale și naturale administrate de Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, este situat în sud-vestul țării și are o suprafață de 36.052 hectare.
Aici există opt rezervații naturale, în zone de conservare specială, strict protejate, și numeroase obiective și trasee turistice.
Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…
Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…
Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…
Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…
Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…
George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…