Sport

Poli joacă pentru Locul 7 în Liga Zimbrilor

A doua jumătate a lunii mai încheie socotelile și în campionat pentru SCM Politehnica Timișoara, care are în față ultimul adversar al competiției interne. Bănățenii întâlnesc CSM Focșani, mâine (miercuri) de la ora 18.00 în primul meci al partidei de clasament pentru locul 7. Partida e programată la sala Constantin Jude, urmând să fie arbitrată de cuplul maramureșean Gherman/Moldovan și supervizată de observatorul Gheorghe Năsturel din Reșița.

SCM Politehnica Timișoara, meci pentru locurile 7-8 cu CSM Focșani

Sfârșitul ediției 2018-2019 e plin de indisponibilități pentru formația bănățeană. Din motive medicale, privesc și acest meci de pe margine Dragas, Șania și Sadoveac. Un alt jucător, a cărui prezență pe teren e incertă, este pivotul Gheorghe Irimescu; el a avut de suferit la finalul săptămânii de pe urma unui virus stomacal și a necesitat perfuzii pentru putea reveni la antrenamente. Cel de-al patrulea absent sigur este Andrei Păiuș, care stă și în acest meci, după cele două etape de suspendare dictate de Comisia de Disciplină, în urma descalificării din jocul cu Dobrogea Sud Constanța.

Chiar dacă și acum condițiile sunt dificile pentru noi, vom intra și vom lupta. Trebuie să dăm tot ce avem mai bun până la finalul jocurilor oficiale. Nu e ușor să rezolvăm meciul din două victorii, dar vom încerca. Am arătat și în partida precedentă, cu CSM București, că și cu absențe din lot putem câștiga un meci greu. Focșani a realizat ceva extraordinar în acest sezon, prin calificarea în play-off și în turneul final de Cupa României și pentru asta îi respectăm mult”, a spus Pero Milosevic, antrenor principal SCM Politehnica Timișoara.

Întâlnirile directe dintre SCM Politehnica și CSM Focșani, din acest sezon, au ajuns la borna 4”. Bilanțul precedentelor trei întâlniri e favorabil violeților cu două victorii și un meci egal. Cel mai clar și cel mai prețios triumf a fost cel din semifinala Cupei României, 25-18 chiar pe terenul moldovenilor, performanță ce a permis Politehnicii să joace și să câștige trofeul în prima jumătate a lunii martie. În Liga Națională, Timișoara s-a impus acasă, toamna trecută, cu 33-29, iar la finele lunii martie din acest an a terminat la egalitate, 28-28, la Focșani.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

2 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

21 de ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

21 de ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

21 de ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

21 de ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

22 de ore ago