Administratie

Terenul sportiv „călcat” de maşinile poliţiei locale revine la destinaţia iniţială

Primarul Nicolae Robu a decis: terenul de sport de la baza „Electrica”, dotat cu gazon artificial, pe care Poliţia Locală şi-a parcat autovehiculele revine la destinaţia iniţială şi rămâne la aceasta. Protestul poliţiştilor locali a fost tăiat rapid de edilul-şef, are a anunţat sec: „să nu mai prind maşini pe acel teren!”.

Mașini de poliție parcate pe terenul de la Electrica

S-a hotărât definitiv şi rămâne cum era iniţial, adică teren de sport. Este vorba despre un teren care a fost folosit o bună perioadă cu destinaţie sportivă, având inclusiv gazon artificial, dar pe care reprezentanţii Poliţiei Locale l-au obţinut cu destinaţie de parcare a autovehiculelor proprii. Ei au profitat de faptul că amenajarea acelui teren nu s-ar fi făcut cu aprobările necesare, au solicitat, iar consiliul local a aprobat alocarea. Zis şi făcut, poliţiştii locali au intrat pe teren şi şi-au parcat maşinile pe gazonul artificial.

Reprezentanţii celor care se ocupau de antrenamentele desfăşurate acolo, sprijiniţi şi de clubul Electrica, care aparţine STPT, deci Municipalităţii, au făcut o plângere prealabilă pentru anularea hotărârii de consiliu local pentru alocarea acelui spaţiu pentru parcarea Localilor.

În concluzie, Robu a mers personal şi a verificat şi a văzut chiar el că acolo se face sport. Decizia luată a fost ca respectiva suprafaţă să rămână teren sportiv!

„Am ajuns la concluzia că e mai bine să păstrăm ca bază sportivă acel teren, ca o continuitate a ceea ce există deja acolo. În acest moment suntem deficitari la baze sportive. Acolo unde ele sunt folosite, chiar construite ilegal, fără autorizaţie de ridicare. În concluzie, am greşi dacă am păstra hotărârea anterioară. Vă îndemn să renunţăm la hotărârea anterioară, să căutăm altă soluţie pentru Poliţia Locală. Nu ştiu tehnic cum să o facem, să anulăm efectele celei anterioare, în aşa fel încât să rămână bază sportivă”, a anunţat Robu în şedinţa de plen de miercuri.

Desigur, poliţiştii locali nu au fost deloc mulţumiţi de soluţie. Ioan Hada, reprezentantul forţelor de ordine din subordinea Municipalităţii, a vrut să protesteze la decizia luată, dar intenţia i-a fost rapid tăiată de primarul Robu: „Să nu mai prind maşini ale poliţiei locale pe acel teren!”.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

O oră ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

4 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

6 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

7 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

7 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

7 ore ago