Info si Utile

Cod roșu de inundații în Timiș! Zeci de gospodării sunt în pericol

Gospodăriile a zeci de persoane din Timiș se află în pericol. A fost emis un cod roșu de inundații, care a intrat în vigoare în jurul orei 10.30 și va dura până spre seară, la ora 18.00.

De altfel, de dimineață pompierii au fost nevoiți să intervină pentru evacuarea mai multor persoane din localitatea Ohaba Lungă, acolo unde casele au fost inundate de ape.

Ca urmare a propagării viiturilor formate anterior în amonte, se vor produce în continuare creșteri importante de debite la niveluri cu posibile depășiri ale cotelor de pericol pe râul Bega – sector S.H. Balinț – amonte S.H. Chizătău (sector îndiguit), în județul Timiș.

Conform celor de la Administraţia Bazinală de Apă Banat (ABA Banat) , la ora 10.00 a fost atins codul roşu de inundaţii, la stația hidrometrică Ghizela, curs de apă Chizdia, afluent al râului Bega. Pe râul Bega au avut loc noi creșteri de debite, din cauza precipitațiilor abundente în bazinul superior și inferior al râului Bega, care s-au suprapus peste cele anterioare, cu cantități estimate de radar de 25 l/mp, iar pe arii restrânse de până la 40 de l/mp.

Având în vedere nivelul ridicat al râului Bega, scurgerea afluenților este mult îngreunată. Din cauza precipitațiilor de mare intensitate sunt zone în care apa rezultată din ploaie băltește. Inundațiile din comuna Balinț se datoreaza scurgerii lente a apei de pe versanți. Specialiştii ABA Banat monitorizează cu atenție debitele şi nivelurile râului Bega și ale afluenților săi.  

Foto: Bega în localitatea Balinț.

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

6 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

8 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

10 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

10 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

11 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

11 ore ago