Sănătate

De la începutul anului 2019, în Timiș au fost eliberate peste 760.000 de prescripții medicale

În Timiș, de la începutul anului până în prezent, pentru servicii medicale farmaceutice au fost emise 762.611 prescripții medicale, suma decontată fiind de 106.057.467,51 lei pentru medicamente cu și fără contribuție personală și 61.888.660,81 lei pentru medicamente și materiale sanitare utilizate în programele naționale cu scop curativ.

Medicamente compensate și gratuite

De la începutul anului 2019 până în prezent s-au derulat 131 contracte de furnizare de medicamente cu și fără contribuție personală și 131 contracte furnizare de medicamente pentru boli cronice cu risc crescut utilizate în Programele Naționale de Sănătate cu scop curativ. Aceste contracte s-au derulat printr-un număr de 159 farmacii în mediul urban, 108 farmacii în mediul rulal și 13 oficine locale de distribuție tot în mediul rural.

Pentru contractele derulate pentru furnizare de medicamente cu și fără contribuție personală au fost alocate pentru primele 6 luni ale anului credite de angajament în valoare totală de 176.201.000 lei, iar pentru derularea contractelor de furnizare de medicamente pentru boli cronice cu risc crescut utilizate în Programele Naționale de Sănătate cu scop curativ au fost alocate credite de angajament în valoare de 63.353.038,10 lei

În aceeași perioadă au fost analizate și procesate 580 dosare de evaluare a tratamentului pentru hepatită/ciroze cu acțiune directă antivirală (interferon free) suma decontată pe primele 5 luni ale anului fiind de 37.162.320 lei.

Pentru servicii medicale farmaceutice au fost raportate un număr de 762.611 prescripții medicale, suma decontată fiind de 106.057.467,51 lei pentru medicamente cu și fără contribuție personală și 61.888.660,81 lei pentru medicamente și materiale sanitare utilizate în programele naționale cu scop curativ.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Asociația Prin Banat încheie proiectul Ambulanța pentru Monumente după cinci ani de activitate

Unul dintre cele mai apreciate proiecte de păstrare a patrimoniului, Ambulanța pentru Monumente, derulat în…

17 minute ago

Schimbare da manager la Spitalul „Dr. Victor Babeș”. Lui Cristian Oancea nu i se mai prelungeşte contractul

La finalul acestei luni lui Cristian Oancea îi expiră mandatul de manager al Spitalului de…

36 de minute ago

Consiliul Județean Timiș deleagă spre propria societate întreținerea estetică a 38 de drumuri și a pistei de biciclete de pe malul Begăi

Consiliul Județean Timiș a aprobat alocarea a peste un milion de lei pentru societatea Service…

O oră ago

Zborurile de marți dinspre Timișoara spre Dubai au fost anulate

Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…

2 ore ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, va conferenția la Universitatea de Vest Timișoara

Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…

2 ore ago

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

5 ore ago