Administratie

La „Peşti” se renovează. Primăria dă jumătate de milion de lei pentru refacerea totală a fântânii din centrul Timişoarei

Loc de întâlnire preferat de generaţii întregi de timişoreni, Fântâna cu Peşti din centrul Timişoarei va primi haine noi. Primăria a semnat contractul de proiectare şi execuţie pentru proiectul de reabilitare a simbolului oraşului.

Un an de zile are la dispoziţie societatea desemnată de muncipalitate, JDA Consult din Timişoara, să facă proiectarea şi execuţia reabilitării Fântânii cu Peşti din centrul oraşului. Societatea amintită are la dispoziţie două luni pentru a putea proiecta şi alte zece luni pentru execuţia lucrărilor. Suma alocată de primărie este de 541.586 lei, a anunţat Nicolae Robu, edilul-şef.

Conform informaţiile furnizate de primar, va avea loc reabilitarea structurii fântânii, impermeabilizarea bazinului acesteia, schimbarea instalaţiilor electrice şi hidraulice, a racordurilor, dar, important, se păstrează aspectul actual şi geometria fântânii. Se schimbă instalaţiile din camera pompelor şi se vor realiza noi concepte pentru jocuri de apă şi lumini.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

5 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

8 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

9 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

10 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

11 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

11 ore ago