Sport

Noi medalii pentru Clubul de Înot Masters Timișoara

O echipă a Clubului de Înot Masters Timișoara a obținut 15 locuri fruntașe la concursul internațional de înot pentru adulți (înot masters) din Csongrád (Ungaria), derulat în perioada 1-2 iunie. La eveniment au participat 136 înotători din 3 țări, România, Serbia si Ungaria.

Noi medalii pentru Clubul de Înot Masters Timișoara

Mișcarea de înot masters implică adulți care practică acest sport ca amatori, unii doar pentru recreere, alții și pentru competiție, participarea, în sine, fiind mai importantă decât rezultatele. Sportivii concurează pe grupe de vârstă: 18-24, 25-29, 30-34, 35-39, șamd, ultima categorie incluzînd orice vârsta peste 100 de ani. 

Dintre participanți, decanii de vârstă la această competiție au fost Schriffert Jozsefne (Gyula, 81 de ani) la femei, respectiv Boros Laszlo (Subotica, 85 de ani) la bărbați.

Echipa Clubului de Înot Masters Timișoara a fost formată din cinci sportivi, cu vârstele cuprinse între 27 și 59 de ani: Ana Dragodan (grupa de vârstă 45+), Marc Eichert (30+), Mihai Lisețchi (55+), Monica Szilasi (45+), Ildiko Tălîngă (55+). În total, la acest concurs, Clubul de Înot MASTERS a obținut 15 locuri pe podium, după cum urmează:

  • 8 locuri întâi: Ana Dragodan – 1, Mihai Lisețchi –  4, Monica Szilasi -1, Ildiko Tălîngă – 2;
  • 4 locuri doi: Monica Szilasi – 2 și Ildiko Tălîngă – 3;
  • 3 locuri trei: Ana Dragodan – 1, Marc Eichert -1 și Ildiko Tălîngă – 1.

Clubul de Înot Masters Timișoara reunește persoane care au împlinit vârsta de 18 ani și care au ca pasiune înotul, printre ei numarindu-se foști sportivi, precum și persoane care nu au practicat niciodată înotul de performanță.

Inițiativa promovează practicarea activității sportive de către adulți, în general, vizând, în același timp, atât păstrarea stării de sănătate, cât și îmbunătățirea capacității sportive a practicanților.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Horticultura amenajează parcul din fața Spitalului de Copii: “Un loc mic, dar cu un impact mare”

Angajaţii Horticultura au demarat lucrările pentru amenajarea micului parc din Spitalului de Copii „Louis Țurcanu”.…

O oră ago

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

16 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

16 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

16 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

16 ore ago