Diverse

Vinurile Aramic au fost premiate cu medalii de aur de un juriu format din specialiști din 15 ţări

Două dintre vinurile produse de timişenii de la Crama Aramic au fost premiate la Bucureşti, în cadrul International Wine Contest Bucharest – VINARIUM. Jurizarea a inclus o mie de vinuri, iar Feteasca Albă şi Roşu de Silagi, realizate de producătorul din Silagiu, au luat medalia de aur.

Vinurile Aramic, premiate la Wine Contest Bucharest

Un juriu format din specialişti din 15 ţări a analizat aproape o mie de vinuri în cadrul concursului de specialitate desfăşurat în cadrul  IWCB – International Wine Contest Bucharest VINARIUM 2019, iar pe lista participanţilor s-a aflat şi Crama Aramic din Silagiu. Evenimentul a fost desfăşurat sub patronajul Organizaţiei Internaţionale a Viei şi Vinului (ONIV) şi a VINOFED – Federaţia Marilor Concursuri Internaţionale de Vin, împreuna cu Asociația Degustătorilor Autorizați din România (ADAR).

Corpul internaţional de juraţi, format din specialişti cu experienţă, având grade înalte de calificare – WSET, degustători autorizaţi ADAR, Master of Wine, doctori în enologie, au decis să acorde pentru două dintre vinurile realizate de producătorul timişean două medalii de aur. Acestea au revenit soiurilor ARAMIC Feteasca Alba , 2018, respectiv ARAMIC Rosu de Silagi, 2017.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

32 de minute ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

48 de minute ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

2 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

2 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

3 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

3 ore ago