Social

Timişorenii fac tot mai multe reclamații la Poliția Locală: mașini parcate ilegal, curățenie, zgomot

De la an la an, sesizările de la locuitorii Timișoarei către Poliția Locală au crescut simțitor. Anul trecut, în 2018, polițiștii locali au dat curs unui număr de 11.900 sesizări de la cetățeni, în 2017 la 10.496 sesizări, iar în 2016 la 8.833 sesizări.

În primele șase luni ale acestui an, polițiștii locali au răspuns și acționat, iar ulterior au comunicat măsurile luate în baza actelor normative în vigoare, în cazul a 6.384 sesizări telefonice și scrise, cele din urmă transmise prin e-mail sau direct la sediul instituției. „Dintre acestea, cele mai multe sunt cele pe linie rutieră, referitoare la autoturisme parcate neregulamentar, în special în zona indicatoarelor de oprire interzisă, pe trotuare, pe locurile destinate persoanelor cu dizabilități, pe pistele de biciclete, care blochează intrările în curți, parcări, instituții, pe căile de rulare a mijloacelor de transport în comun, pe spații verzi, în zonele pietonale sau care pătrund pe străzi cu accesul interzis. Pe locul doi într-un top al sesizărilor, se află cele din domeniul disciplinei în construcții, referitoare la neîntreținerea unor clădiri și la efectuarea de lucrări fără autorizație de construcție. Pe locul trei sunt sesizările pe linie de mediu, la acest capitol majoritatea sesizărilor fiind legate de curățenie, de abandonarea de resturi alimentare și nealimentare, formarea de rampe clandestine de gunoi și nerespectarea colectării selective a deșeurilor. Pe locul patru în topul sesizărilor primite din partea cetățenilor se află cele referitoare la încălcarea normelor de conviețuire socială, tulburarea ordinii și liniștii publice, zgomot, consum de alcool pe domeniul public, iar pe locul cinci sunt sesizările referitoare la existența pe domeniul public a autovehiculelor abandonate și fără stăpân”, transmit reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Puteți semnala diverse situații care contravin normelor legale și intră în competența Poliției Locale la numerele de telefon 0256.968, 0256.246.112 sau la adresa de email contact@politialoctm.ro.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

11 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

13 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

15 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

16 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

17 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

17 ore ago