Universitatea Politehnica Timișoara, la mare căutare printre absolvenții de liceu
Facultățile Universității Politehnica Timișoara se află la mare căutare printre absolvenții de liceu, care au venit în număr mare încă de dimineață, 15 iulie, pentru a se înscrie. Potrvit calendarului, înscrierile vor fi disponibile până la sfârșitul săptămânii, în 19 iulie, la facultățile la care admiterea se face prin concurs cu probe de verificare a cunoștințelor, respectiv până în 22 iulie, la facultățile unde admiterea sa face prin concurd de dosare.
Concursul de admitere, fie că este de dosare sau cu probe de verificare a cunoștințelor, va avea loc în 22 iulie, rezultatele urmând să fie afișate în 23 iulie, la ora 10.00. După mai multe runde de confirmări succesive, rezultatele finale vor fi afișate în 26 iulie, ora 20.00.
Pentru admiterea din acest an au fost stabilite următoarele centre de înscriere:
O noutate în acest an este centrul de înscriere deschis la Colegiul Național „Traian Lalescu” din Reșița, cladirea ciclului primar (Bd. Al.I. Cuza, Nr.7), unde se pot înscrie candidații la toate facultățile Universității Politehnica Timișoara. Absolvenții de liceu care au promovat examenul de bacalaureat și aleg una dintre facultățile Universității Politehnica Timișoara vor avea, ca studenți, o serie de beneficii:
Facilități suplimentare sunt acordate elevilor olimpici, absolvenților proveniți de la licee din mediul rural (100 de locuri), absolvenților de etnie romă, copiilor angajaților sau pensionarilor din învățământ și românilor de pretudindeni. Mai multe detalii despre admiterea 2019 la Universitatea Politehnica Timișoara sunt disponibile pe site-ul upt.ro, în secțiunea dedicată admiterii.
Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…