Sport

Finală aşteptată la Cupa Timişoara la baschet

Prima zi a Cupei Timișoara la baschet a adus două meciuri încheiate la diferențe de scor. În primul joc, CSU Sibiu s-a desprins în repriza a doua și a învins Steaua București, cu 87-74, iar într-al doilea alb-violeții au depășit CSM Focșani folosind toți cei 13 jucători înscriși pe foaia de arbitraj. A fost SCM Timișoara – CSM Focșani 86-64 (23-14, 26-13, 32-19, 5-18).

Au punctat: Timișoara: Brown 19 puncte, 10 recuperări, Dragoste 12 puncte, 3 pase decisive, Franklin 10 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, Pesakovic 8 puncte, 4 recuperări, 6 pase decisive, Komatina 8 puncte, 2 recuperări, Laslo 8 puncte, 3 recuperări, Gorgemans 6 puncte, 8 recuperări, Anders 5 puncte, 2 recuperări, 2 intercepții, Popa 5 puncte, 2 recuperări, Mikovic 5 puncte, Penciu, Coconea, Schipor
Focșani: A. Mitchell 15 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții.

Formația bănăţeană a condus de-a lungul întregului meci, cu diferența maximă consemnându-se spre finalul sfertului al treilea, 81-43. În ultima perioadă de zece minute, antrenorii violeţilor au folosit formule experimentale, iar scorul s-a mai strâns.

„A fost un meci destul de intens la început, dar după primul sfert am luat avans și am arătat care sunt posibilitățile noastre. Mai avem de lucrat pe faza de apărare și pe comunicare în momentele defensive. În finală, va fi o luptă foarte grea. Înfruntăm o echipă cu oameni mari, foarte buni la recuperare, dar suntem acolo pentru a da tot ce avem”, a spus jucătorul Anders Teir.

Sâmbătă, au loc finalele: la 17,00, meciul pentru locul al treilea, Steaua București – CSM Focșani 2007, iar la 19,30, partida pentru trofeu, SCM Timişoara – BC CSU Sibiu.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Ovidiu Cuc este noul director al CS Timişul Şag

Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…

8 ore ago

Transfer pe ultima sută! La Poli vine un… bănățean

Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…

8 ore ago

Intențiile de dezvoltare pe terenul actualei parcări a CJT din centrul Timișoarei: Clădire cu sală de concerte, cafenea și galerie comercială

Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…

9 ore ago

CJ Timiș ”rotește” și optimizează semnificativ banii alocați din împrumutul bancar de 258 de milioane pe care îl are la dispoziție

Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…

12 ore ago

Dominic Fritz răspunde diplomatic propunerii lansate de Simonis pentru preluarea de către județ a patru obiective din Timișoara

Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…

13 ore ago

Peste o sută de câini și pisici, disponibili pentru adopție în cadrul unui Super-Târg la Timişoara

Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…

13 ore ago