Consiliul Judeţean Timiş

Sâmbătă şi duminică, la Muzeul Satului Bănăţean are loc o nouă ediţie a Târgului Meşterilor Populari

Timişorenii dornici de obiecte tradiţionale din viaţa satului de altă dată sunt aşteptaţi la un eveniment cu o veche tradiţie. Muzeul Satului Bănăţean Timișoara organizează la sfârșitul săptămânii, între 20 și 22 septembrie 2019, la a 19-a ediție a Târgului Meșterilor Populari, unul dintre cele mai importante evenimente anuale ale muzeului.

„Târgul Meșterilor este un eveniment cu continuitate, care conservă tradiţiile meşteşugurilor artistice şi prilejuieşte reântâlnirea cu cei mai reprezentativi meşteri populari din România din diferite zone etnografice ale ţării. Anul acesta vom găzdui circa 60 de meșteri și artizani din toată țara, specializaţi în prelucrarea lutului, lemnului, osului, metalului, în crearea de ţesături, măşti, podoabe populare, împletituri, icoane, dantelărie, obiecte din sfoară, instrumente musicale şi nu în ultimul rând gastronomie tradiţională”, au anunţat organizatorii.Deschiderea festivă va avea loc sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 10, iar evenimentul va ține toată ziua, pâna la ora 20.00. Duminică, 22 septembrie, expoziția cu vânzare va continua în incinta muzeului de la ora 10.00 până la 20.00, iar între 13.00-14.00 va avea loc festivitatea de premiere a participanţilor. Din program nu lipseşte o tombolă cu premii constând din obiecte etnografice donate de meșterii populari participanți. Și sâmbătă și duminică, pe scena târgului va fi prezentată muzică populară live. Evenimentul este sprijinit financiar de CJ Timiș.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Corpul unui bărbat a fost găsit în canalul Bega. Nu se ştie cu exactitate cauza decesului

Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…

2 ore ago

Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați

Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…

5 ore ago

Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe

Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…

6 ore ago

Cum va fi vremea în Banat până la finele lui martie

Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…

6 ore ago

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…

8 ore ago

Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

10 ore ago