Politica

DRDP Timişoara, pepiniera de şpăgari a directorului PSD-ist Cristian Ispravnic

Un nou condamnat la puşcărie pe motiv că a fost prins luând şpagă a fost promovat în cadrul DRDP Timişoara. La finalul lunii august, directorul PSD-ist al instituţiei, Cristian Ispravnic, îl punea pe colegul său de partid Mircea Andrei Lucaciu pe o funcţie de şef, chiar dacă acesta a fost condamnat la închisoare pentru constituire de grup infracţional organizat.

Dosarul penal şi, mai bine, o condamnare la închisoare pentru fapte de corupţie pare să fie un atu la angajare în cadrul DRDP Timişoara, sub conducerea liderului PSD-ist din Arad Cristian Ispravnic. Nu este o glumă, ci o realitate. Ultimul cu o condamnare la activ, angajat în cadrul instituţiei este Vasile Alin Băeţan. Acesta, cu toate că este din Arad, a câştigat un concurs pentru postul de inginer electromecanic la Secţia de Drumuri Naţionale din Deva. “Nu va rămâne acolo, ci va fi transferat înapoi la Arad, important este să câştige un post”, ne-au declarat surse din DRDP. De altfel, Băeţan face parte din echipa de arădeni care, din momentul în care Ispravnic a preluat şefia DRDP Timişoara, face jocurile în instituţie.

În 2007, Băeţan, angajat şi atunci în cadrul DRDPT Timişoara, a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendarepe motiv de şpagă. “În fapt, la data de 14.12.2006, la sediul D.G.A. Hunedoara s-a prezentat un cetăţean, administrator la o firmă din municipiul Hunedoara, care a sesizat faptul că un funcţionar de la Administraţia Naţională a Drumurilor Arad i-a pretins suma de 1.500 RON drept mită. În schimbul banilor, lucrătorul de la A.N.D. Arad promitea să nu-l mai sancţioneze contravenţional cu până la 8.200 RON pe unul dintre angajaţii denunţătorului, care a fost oprit în trafic în timp ce transporta o încărcătură ce depăşea maximul admis(…) Funcţionarul a solicitat ca mita să îi fie transferată on-line la Oficiul poştal nr. 1 Arad în aceeaşi zi, în caz contrar, ameninţând cu întocmirea procesului verbal de sancţionare. În urma discuţiilor cu denunţătorul, funcţionarul a fost de acord să îi fie transferată suma de 1.000 RON, lăsând să se înţeleagă că va stabili o nouă întâlnire pentru a primi şi diferenţa de bani. În aceeaşi zi, lucrătorii D.G.A. Arad şi Timiş, sub coordonarea procurorilor din cadrul Tribunalului Arad, s-au deplasat la oficiul poştal indicat, unde au constatat că, pentru ridicarea banilor, s-au prezentat Băeţan Vasile Alin şi Cristea Radu Virgil, funcţionari în cadrul Administraţiei Naţionale a Drumurilor, şi o cunoştinţă de-a lor. În urma audierilor celor trei persoane s-a stabilit că cei doi funcţionari îi ceruseră denunţătorului să trimită banii pe numele prietenului lor, iar pe acesta l-au rugat să ridice suma de 1.000 RON fără a-i explica în ce condiţii a fost obţinută”, se arată în rechizitoriul pe baza căruia  a fost condamnat Băeţan.

Nu cu mult timp în urmă, deBanat a prezentat cazul unui alt condamnat pentru fapte de corupţie, Mircea Andrei Lucaciu, promovat în funcţia de şef al Departamentului de Venituri. Lucaciu a fost coleg cu Ispravnic pe lista PSD  la alegerile din 2016 pentru Consiliul Judeţean Arad. De altfel, Ispravnic este un bun prieten al preşedintelui PSD Arad, Dorel Căprar.

 

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Şag, o comunitate în plină dezvoltare. Confirmare de la prefectul Cornelia Micicoi

La finalul săptămânii trecute, prefectul Cornelia Micicoi a făcut o vizită în comuna Șag, vizate…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 8 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 08.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

10 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

13 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

17 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

20 de ore ago