Sport

Rus este liber. Poate juca din următoarea etapă

Timișoara Saracens a primit în această săptămână o veste bună. Comisia de Apel din cadrul Federației Române de Rugby a anulat decizia Comisiei de Disciplină care prevedea suspendarea jucătorului echipei bănățene 8 etape. Așadar, jucătorul căruia i-au fost duse multe acuze nefondate în ultimul timp, este nevinovat. Așa cum a susținut de la început atât el, cât și clubul.

„Ca urmare a cererii de apel înaintate de clubul nostru, săptămâna trecută, împotriva deciziei Comisiei de Disciplină emise contra jucătorului nostru, Vasile Rus, respectiv suspendare 8 etape pentru presupusul antijoc comis în timpul partidei CSM Știința Baia Mare v Timișoara Saracens din data de 21.09.2019, Comisia de Apel a F.R.R. s-a întrunit în data de 09.10.2019, conform comunicatului primit astăzi și a decis: „Admite apelul declarat de SCM Timisoara – prin manager Attila Brosovszki, ca fondat și anulează Decizia Comisiei de Disciplină 6540/27.09.2019, decizie cu privire la sancțiunea aplicată jucătorului Vasile Rus în urma presupusului antijoc sub formă verbală, respectiv 8 săptămâni suspendare.” Altfel spus, Comisia de Apel a găsit că „preponderența probelor existente … a fost răsturnată de apelant, motivele invocate prin contestație fiind, în opinia membrilor comisiei catalogate ca îndreptățite și fundamentate în contra-probă.” Prin urmare, jucătorului Vasile Rus i s-a anulat suspendarea și este liber să joace”, se arată într-un comunicat al grupării bănățene.

Vasile Rus a fost lovit în repetate rânduri în meciul de la Baia Mare de Taniela Marunawasawasa. Jucătorul din Fiji a declarat că românul l-ar fi insultat „rasist”, în timp ce jucătorul Timișoarei și-a susținut nevinovăția. Fără probe, doar pe baza „cuvât contra cuvânt”, Comisia de Disciplină l-a suspendat pe Rus 8 etape, iar pe Marunawasawasa doar 3. Totuși, iată că o altă comisie, cea de Apel, l-a exonerat pe sportivul bănățean.

Vasile Rus poate reveni pe teren, din etapa viitoare, când Timișoara Saracens începe returul sezonului regulat, meci contra Universității Cluj.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

10 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

10 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

14 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

15 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

16 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

17 ore ago