cabina vot
Biroul Electoral Județean (BEJ) Timiș a cerut suplimentarea cabinelor de vot în secțiile de votare din Timișoara. La o cabină de vot sunt „alocați” 300 de alegători din cei înscriși pe listele electorale permanente ale unei secții.
Reprezentanți ai BEJ Timiș au cerut încă de acum două luni acest lucru – suplimentarea cabinelor de vot în secții. Au făcut această solicitare având în vedere numărul de alegători înscriși pe listele electorale permanente (adică numărul de alegători care au adresa în acea zonă și sunt arondați acelei secții), pentru a nu se forma cozi, iar cei care vor „să pună ștampila” să nu fie nevoiți să aștepte minute bune la rând.
Reprezentanții BEJ verifică astăzi dacă această cerință a fost îndeplinită, ținând cont că majoritatea secțiilor din Timișoara au avut la precedentele alegeri trei cabine de vot (900 de alegători, conform standardelor), deși numărul de alegători arondați depășea o mie.
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…
Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…
Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…
Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…