Opinii

Ispravnic(ia) DNA de Ziua Internaţională Anticorupţie

„Recunoscând rezultatele înregistrate până în prezent de către Direcţia Naţională Anticorupţie, Agenţia Naţională de Integritate, precum şi alte instituţii şi organisme cu atribuţii în prevenirea şi combaterea corupţiei; Luând act de aprobarea Strategiei Naţionale Anticorupţie pe perioada 2016-2020 de către Guvernul României, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere prin Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara CONDAMNĂ CORUPŢIA ÎN TOATE FORMELE ÎN CARE SE MANIFESTĂ şi exprimă, în mod ferm, angajamentul de continuare a eforturilor anticorupţie prin mijloacele legale corespunzătoare.”

Nu o să vă fierb foarte mult şi o să dezvălui din start că am citat dintr-un document semnat de Cristian Ispravnic, încă directorul DRDP Timişoara. Documentul intitulat „Declaraţie privind sprijinirea implementării Strategiei Naţionale Anticorupţie” a fost postat pe site-ul DRDP Timişoara pe 5 decembrie 2018, cu doar câteva zile înainte de aniversarea Zilei Internaţionale Anticorupţie. Dincolo de limbajul de rumeguş, cele de mai sus arată încă o dată ipocrizia şi dublul discurs al PSD. Vorbim oficial de anticorupţie, dar în spatele cortinei râdem cu mâinile la burtă despre acest concept. Cert este că, un an mai târziu, pe 9 decembrie, chiar de Ziua Internaţională Anticorupţie, DNA Timişoara a luat în serios cele scrise de Ispravnic şi a deschis un amplu dosar privind şpăgăria din DRDP Timişoara, dar şi modul în care şpăgile strânse aici iau calea PSD Arad. Iar cel care „condamna corupţia în toate formele” a fost reţinut, urmând ca pe numele lui procurorii DNA să ceară şi arestarea.

Despre Ispravnic s-a spus încă din primele săptămâni de la praşutarea în fruntea DRDP că e o chestiune doar de timp până când va fi vizitat de DNA. Nu s-a întâmplat acest lucru prea repede înşă, pe fondul „adormirii” DNA în urma asaltului PSD la adresa acestei instituţii. Asta la pachet cu înfiinţarea Secţiei Speciale, instituţie special înfiinţată de PSD ca măciucă de intimidare a procurorilor anticorupţie. În cele din urmă, iată că „declaraţia anticorupţie” i-a explodat în faţă PSD-istului.

Fiindcă omul s-a comportat precum un arendaş pe „moşia” DRDP, iar aceasta considerată un fel de proprietate a lui Dorel Căprar, preşedintele PSD Arad. De altfel Căprar l-a numit pe Ispravnic, deşi omul nu poate fi suspectat de vreo competenţă în domeniu, neavând nicio treabă cu drumurile. Tot politic numit, el mai condusese în trecut Biroul ARR Arad. Mai mult, se afla într-o crasă de incompatibilitate, omologul său de la Cluj, fiind în aceeaşi situaţi, pierzând definitiv un proces. Dar a fost o vreme în care PSD-iştilor nu le-a păsat de nimic.

Ajuns şef, Ispravnic a angajat tot felul de PSD-işti dubioşi, condamnaţi pentru corupţie. Pe principiul lupului pus paznic la stână, a fost avansat un individ, tot membru PSD, condamnat pentru constituire de grup infracţional într-un mai vechi dosar privind şpăgile din vămi. Exact ca şi acum! Altfel, Ispravnic a  dirijat lucrări doar spre Arad, bătându-şi joc de cele din Timiş, inclusiv de Centura de Sud a Timişoarei. De ce au fost posibile toate acestea? Fiindcă PSD-iştii erau convinşi că sunt nemuritori şi pot face absolut tot ce vor muşchii lor. Doar muşchii, fiindcă minte ori nu aveau ori o lăsau să se odihnească.

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Circulație oprită, pe timp de noapte, pe Gheorghe Lazăr, la pasajul CFR. Vor fi afectate liniile de autobuz 13 și M43

Începând din această seară și până pe 21 februarie, în intervalul orar 22:00 – 06:00,…

11 ore ago

Universitatea de Vest a plantat primii plopi energetici din proiectul ”Pădurea UVT”

Universitatea de Vest Timișoara are, de luni, propria pădure. Este una de plopi energetici și…

11 ore ago

Oamenii primăriei s-au apucat de reamenajări pe terenul din parcul Zürich preluat de curând

Primăria Timișoara nu a stat prea mult pe gânduri și oamenii angajați de aceasta s-au…

11 ore ago

Liderii coaliţiei au decis ca reforma administraţiei locale se va face prin OUG. Cu unele excepţii, cheltuielile cu salariile bugetarilor scad cu 10%

Liderii coaliției guvernamentale au decis, astăzi, să adopte reforma administrației și pachetul de relansare prin…

11 ore ago

Anunț UVT pentru selecția partenerilor în vederea depunerii proiectului cu titlul „ReVital Gorj – Economie Socială pentru Revitalizare Locală”

Universitatea de Vest din Timișoara anunță organizarea unei proceduri de selecție pentru încheierea unui Acord…

12 ore ago

Anunț UVT pentru selecția partenerilor în vederea depunerii proiectului cu titlul „ReConect Valea Jiului – Economie Socială pentru Reconversie”

Universitatea de Vest din Timișoara anunță organizarea unei proceduri de selecție pentru încheierea unui Acord…

13 ore ago