colibe demolate
Polițiștii locali împreună cu reprezentanții Biroului Salubrizare au pus la pământ patru colibe din Timișoara folosite de oamenii străzii. Locuitorii din zonă s-au plâns de cantitatea semnificativă de deșeuri care exista în acel loc. Șapte persoane au fost îndrumate către serviciile sociale.
Polițiștii locali au acționat în cursul zilei de ieri pe str. Legumiculturii,unde, pe un teren viran existau mai multe colibe locuite de oameni ai străzii și o cantitate semnificativă de deșeuri.
„Împreună cu reprezentanții Biroului Salubrizare din cadrul Primăriei, s-a trecut la demolarea a patru adăposturi improvizate și igienizarea locației, fiind depistate și șapte persoane care au fost îndrumate către serviciile sociale pentru soluționarea situației lor”, transmit reprezentanții Poliției Locale Timișoara.
Polițiștii locali efectuează permanent astfel de verificări acolo unde sunt semnalate astfel de locuințe ilegale, pentru asanarea zonelor în care apar, „deoarece creează disconfort cetățenilor care locuiesc în apropiere și reprezintă adevărate focare de infecție”. Anul acesta, polițiștii locali au intervenit pentru luarea măsurilor legale în cazul a 73 de adăposturi improvizate, în special pe terenurile virane din zonele mai mărginașe ale orașului.
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…
Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…