Sport

Periamul rămâne cea mai bună echipă din Divizia D la minifotbal

Campioană şi anul trecut, Avântul Periam îşi trece în cont al doilea titlu în tradiţionala competiţie Cupa de Iarnă la minifotbal, rezervată echipelor din judeţul Timiş. 11 echipe s-au întrecut pentru trofeu, iar Avântul s-a dovedit din nou cea mai bună.

În prima zi a turneului, în grupa de la Buziaş, echipa gazdă şi CSM Lugoj s-au calificat mai departe, dintr-o serie puternică în care au mai făcut parte Timişul Şag, Universitatea de Vest şi Giarmata. În grupele de la Săcălaz, gazdele de la Rapid, dar şi Periam, şi-au câştigat seriile, apoi au trecut în meci eliminatoriu de Maşloc, respectiv Dudeştii Vechi pentru a ajunge în semifinale.

Astăzi, în „staţiunea inimii”, s-a disputat Turneul Final 4. Săcălaz a trecut de Buziaş cu 4-0, iar Periamul de Lugoj cu 6-1. Finala mică a revenit Buziaşului, 3-1 cu Lugoj, iar în finala mare sau întâlnit Avântul Periam şi Rapid Săcălaz. După un meci echilibrat, Periamul s-a impus cu 3-0 şi şi-a păstrat titlul câştigat sezonul trecut.

A fost a 22-a ediţie a competiţiei, una readusă la viaţă de preşedintele AJF, Romeo Malac, care anul trecut a reînodat tradiţionalul turneu, oprit în ultimul mandat al lui Dănuţ Laţa.

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Profesorul Cristian M. Teodorescu va fi în dialog cu publicul timișorean, la UVT

Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…

O oră ago

Și-a găsit sfârșitul brusc, într-o stație de tramvai

Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…

O oră ago

Studii clinice în gastroenterologie derulate în cadrul Asociației OncoHelp

Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…

2 ore ago

Primăria Timișoara caută furnizor pentru macazuri, pentru 6,5 milioane de lei. Vor fi instalate la pasajul Solventul

Municipalitatea timișoreană face deja un prim pas spre ceea ce ar urma să devină unul…

2 ore ago

Ce influenţe pot avea alegerile din Bucureşti asupra Timişoarei

Or fi miticii şmecheri, dar nu sunt proşti. Mă rog, al doilea enunţ nu ştiu…

2 ore ago

Se poate! Baschetbaliștii Timișoarei au învins după un meci spectaculos, în prelungiri, bronzul ediției trecute

La meciul 10 al echipei din acest sezon și la al 401-lea pentru antrenorul Dragan…

2 ore ago