Afaceri

Un important furnizor de servicii în domeniul IT a închiriat 4100 de mp de spaţiu în clădirea UBC

Cea mai înaltă clădire de birouri din România, UBC 0, ridicată în cadrul complexului Iulius Town, atrage interesul încă înainte de finalizare. Astfel, Ness Digital Engineering și Iulius Town Timișoara a închiriat două etaje din imobilul office United Business Center 0 (UBC 0).
Cea mai înaltă clădire de birouri din România, de 155 m și 27 de etaje, va fi inaugurată în ultimul trimestru al anului 2020.
Ness Digital Engineering este prezentă în clădirea de birouri UBC 2 din proiectul mixt Iulius Town Timișoara din 2016, iar extinderea până la peste 4.100 mp, atât cât va avea sediul din cel mai înalt imobil office din România, reprezintă consolidarea prezenței în Timișoara a furnizorului global de servicii IT. În prezent, în Centrul de Inovaţie Tehnologică își desfășoară activitatea peste 160 de angajați, iar noul sediu va contribui la procesul de creșterea graduală și organică a companiei multinaționale pe piața autohtonă, concomitent cu dezvoltarea operațiunilor și proiectelor de transformare digitală.
Centrul de Inovație Tehnologică Ness va ocupa două niveluri din cele 27 ale clădirii UBC 0, care va livra pe piață peste 52.000 mp de spații office clasa A.
„Alături de Ness Digital Engineering am dezvoltat o colaborare de încredere, care a început acum șapte ani, cu biroul din Palas Iași, acolo unde a ocupat, treptat, o întreagă clădire, și care s-a dezvoltat și în Iulius Town Timișoara, în ultimii trei ani. Ness este o companie care a crescut constant, orientată spre performanță și cu o politică care pune accent pe confortul și beneficiile pentru angajați. Noul parteneriat reprezintă o dovadă a încrederii pe care proiectul nostru o oferă companiilor prezente în componenta office și a atractivității celei mai înalte clădiri office din România, atât din punctul de vedere al arhitecturii și specificațiilor tehnice, cât și al beneficiilor oferite. UBC o va fi etalonul pieței office din regiune, dar și la nivel național, o impresionantă carte de vizită pentru companiile care își vor desfășura aici activitatea”, a anunţat Laurențiu Manea, Office Buildings Manager Iulius Town Timișoara.
Obiectivul companiei Ness pentru Centrul de Inovație Tehnologică din Timișoara este și acela de a crește echipa de ingineri, care să furnizeze soluții IT ca parte a unor proiecte internaționale, pentru un portofoliu de clienți din domenii variate, precum educaţie, media, servicii financiare, transport, divertisment, automotive etc. Totodată, vor avea posibilitatea să lucreze în limbajele Scala, Python, Java, PHP, Javascript .NET, Angular.
„În prezent, sunt disponibile posturi pentru programatori, experți în programare și arhitectură software, dar și pentru roluri de testare și asigurarea calității în software. În ceea ce privește criteriile de recrutare, suntem interesați atât de competența și expertiza tehnică, dar și de compatibilitatea cu echipele noastre și cu modul de lucru specific industriei de outsourcing. Atragerea candidaților potriviți este o permanentă provocare, de aceea am construit un pachet de compensații și beneficii complex și complet, punând accent pe flexibilitate. Mai exact, fiecare angajat poate să își aleagă, lunar, componența „coșului de beneficii”, într-un buget dat. La acestea se adaugă și alte facilități, inclusiv cele de relaxare”, a precizat Cosmina Năznean, HR Manager Ness Digital Engineering.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

3 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

4 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

4 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

6 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

6 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

6 ore ago