Universitatea Politehnica Timişoara prezintă un festival de film portughez

Timp de două zile, la Biblioteca Universităţii Politehnica Timişoara vor fi realizate mai multe proiecţii de scurt-metraje realizate în ţări vorbitoare de limbă portugheză.
Intrarea la eveniment este liberă.
Biblioteca Centrală a Universității Politehnica Timișoara va găzdui, în zilele de 4 – 5 decembrie 2019, un festival inedit. NYPSFF (New York Portuguese Short Film Festival) este un festival itinerant, care promovează noile tendințe în cinematografia portugheză și tinerii regizori portughezi. De-a lungul celor nouă ediții ale sale, festivalul a călătorit în Statele Unite, Portugalia, Brazilia, Africa de Sud, Angola, Australia, Polonia, Canada, Germania, China, Mozambic, Marea Britanie, Tailanda, Franța, Kenya, India, Ungaria, Senegal, Republica Cehă și România.
Alese de patru jurați desemnați de Arte Institute din New York, cele 15 scurt-metraje care întregesc ediția de anul acesta vor mulțumi iubitorii de animație, de ficțiune și de film documentar. Prin varietatea temelor, proiecția încurajează, la fel ca la edițiile precedente, dialogul intercultural.
Festivalul scurt-metrajelor în portugheză – FCCPLP, aduce în atenția publicului scurt-metraje din țările în care limba portugheză este limbă oficială și promovează tinerii cineaști din ţările vorbitoare de portugheză. Ediția de anul acesta a festivalului reunește 5 producții din São Tomé și Príncipe, Angola, Capul Verde, Portugalia și Brazilia. Temele care definesc ediția 2019 vizează statutul femeii, emigrarea, tradițiile, obiceiurile și credințele.
Proiecțiile scurt-metrajelor vor avea loc în zilele de 4 – 5 decembrie 2019, de la 18:30, în sala Polivalentă a Bibliotecii Centrale a UPT. Proiecțiile vor fi subtitrate în limba română și în limba engleză.
Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

18 minute ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

31 de minute ago

Pe marginea căilor ferate au fost descoperite cinci noi gropi de gunoi ilegale

Sucursala Regională de Căi Ferate Timișoara a descoperit cinci noi deponeuri ilegale, apărut în zona…

45 de minute ago

Echipe mixte STPT – Poliția Locală vor controla și informa călătorii din mijloacele de transport în comun

Călătorii din mijloacele de transport în comun din Timișoara vor fi verificați, dar și informați,…

3 ore ago

Vechi adversari, Ruben Laţcău apreciază iniţiativa lui Alfred Simonis privind comasarea comunelor

Adversari implacabili, preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, şi viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au cel puţin…

3 ore ago

Garda de mediu avertizează. Nu dați foc la miriști și la vegetație uscată, sunteți pasibili de amenzi importante

Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Timiș atrage atenția asupra faptului că arderile de…

3 ore ago