Mihaela Ignat
O nouă numire controversată girată de preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu, este pe cale să se producă la Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorului (CRPC) Vest. Cel mai probabil chiar de luni, la şefia instituţiei urmează să fie numită Mihaela Ignat. Aceasta a devenit celebră după ce, într-o adresă oficială, i-a anunţat pe şefii instituţiei că a “ratat o interacţiune cu o planetă necunoscută din cadrul galaxiei Calea Lactee”.
Numirile în funcţiile de conducere ale unor servicii deconcentrate din Timiş vor continua şi săptămâna viitoare. Cel mai probabil luni, la şefia Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorului (CRPC) Vest va fi numită Mihaela Ignat. Ea îl va înlocui în funcţie, cu sprijinul preşedintelui PNL Timiş, Nicolae Robu, pe Sorin Susanu, acesta din urmă făcându-se “vinovat” pentru unele controale făcute la primăria condusă de… Nicolae Robu. Ignat a cunoscut o celebritate, inclusiv naţională, atunci când, printr-o adresă oficială, şi-a întrebat şeful în ce relaţie se află cu… Donald Trump. De noaptea minţii, într-o altă adresă oficială menţiona: „Prin prezenta vă comunic faptul că în data de 28.03.2019 am ratat o interacţiune cu o planetă necunoscută din cadrul galaxiei Calea Lactee.”
În urma acestor adrese, dar şi a altor scandaluri, încă şeful CRPC Vest, Sorin Susanu, a solicitat la nivel central o evaluare, inclusiv psihologică a Mihaelei Ignat. Ea s-a sustras însă, timp de mai multe luni, de la această evaluare, care n-a mai avut loc. Iar acum va ajunge la şefia Comisariatului Regional. De numele aceleeaşi Ignat s-au legat, de-a lungul timpului, mai multe scandaluri în interiorul instituţiei. Ea a fost acuzată de colegi inclusiv pentru o tentativă eşuată a DNA de-a surprinde două angajate ale instituţiei în flagrant la un salon de înfrumuseţare. De menţionat că, la această oră, Ignat este comisar şef adjunct la Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorului Timiş. Potrivit unor surse liberale, mandatul în fruntea Comisariatului Regional nu va fi însă unul de lungă durată, urmând ca la şefia acestuia să fie adus un arădean.
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…
Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…