Administratie

Amendă maximă pentru șoferii care încurcă circulația tramvaielor în Timișoara

Unii șoferi parchează mașina încurcând circulația mijloacelor de transport în comun, „blocând” astfel zeci de locuitori ai Timișoarei. Amenda poate depăși 700 de lei, iar polițiștii locali nu se dau în lături de la a o aplica.
Polițiștii locali din Timișoara au aplicat amenda maximă unui șofer care și-a parcat autovehiculul mult prea aproape de liniile de tramvai din zona Traian, pe str. Ștefan cel Mare, punând în dificultate circulația tramvaiului.
Șoferul a fost identificat, iar circulația mijlocului de transport a fost reluată. În zona respectivă a mai fost depistat și sancționat un conducător auto care a staționat tot prea aproape de liniile de tramvai, blocând circulația acestuia. Și acesta a fost sancționat cu amenda maximă. Sancțiunile pentru astfel de fapte sunt între 290 și 725 lei și 2 sau 3 puncte penalizare la permis.

Poliția Locală recomandă conducătorilor auto să evite parcarea, astfel încât să pună în dificultate circulația altor autovehicule sau a mijloacelor de transport deoarece în astfel de situații, pe lângă sancțiunile aplicate, se trece și la ridicarea autovehiculelor în colaborare cu lucrătorii SDM.

De la începutul acestui an au fost ridicate un număr de 28 autovehicule care încălcau legislația și încurcau circulația altor mijloace de transport, tramvaie, troleibuze, autobuze, microbuze școlare, în stațiile STPT, din zone precum Sever Bocu, G. Dima, T. Grozăvescu, Consiliul Europei, Circumvalațiunii, C. Aradului, fiind aplicate totodată și un număr de 137 sancțiuni pentru astfel de fapte.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Bancul cu articolul 5 NATO

Da, caraghioasă rău paralela dintre George Simion „atlantistul” înafara țării, plângând pe umărul american că…

46 de minute ago

Festivalul Filmului Francez revine de astăzi la Cinema Studio cu o ediție aniversară

Începând de astăzi, timp de patru zile, până duminică 22 martie, la Cinema Studio se…

O oră ago

Fantastice! Fetele de la Poli au învins Clujul categoric, chiar în deplasare

Cine se aștepta?! Și cu atât mai frumos este. Fetele de la Poli au învins…

17 ore ago

CJT pregătește documentația pentru a putea amenda STPT. Măsura, luată după amendarea de către PMT a autobuzelor de Giroc

Președintele Consiliului Județean Timiș, Al fred Simonis, a anunțat că în aceste zile se lucrează…

19 ore ago

Primăria Timișoara analizează cinci oferte pentru viitorul sistem de ticketing. Finanțarea, fără bani din PNRR

Municipalitatea timișoreană are de ales între cinci oferte depuse pentru obținerea și instalarea unui sistem…

21 de ore ago