economie
Timişul a ajuns pe locul III, după Bucureşti şi Cluj, atât la capitolul Produs Intern Brut (PIB), cât şi la PIB pe cap de locuitor. Este pentru prima dată când judeţul Cluj ia faţa Timişului la acest capitol. Mai mult, în 2019, Timişul s-a aflat printre ultimele locuri din ţară în privinţa creşterii economice.
Potrivit datelor Comisiei Naționale de Prognoză, citate de G4Media, în valori absolute cel mai mare PIB în 2019 l-a avut Capitala: 248,1 miliarde de lei. Pe locul II a urcat Clujul cu 50,4 miliarde, ultima treaptă a podiumului revenind judeţului Timiş cu 49,3 miliarde de lei. Urmează Constanţa (46,5 milairde) şi Prahova (40,8 miliarde de lei). La polul opus s-au situat Covasna şi Mehedinţi cu 7,5 miliarde de lei, respective Tulcea – 8,1 miliarde de lei.
În privinţa creştereii economice în 2019, judeţele campioane au fost Neamţ, Bacău şi Teleormna, cu valori de 7%, 6,6% și, respectiv, 6,2%, în plus față de anul precedent. La polul opus, creșteri de sub două procente s-au înregistrat în Prahova – 0,7%, Brăila – 1,8%, Tulcea și Timiș – 1,9%.
În privinţa indicelui PIB pe cap de locuitor, pe primul loc se află tot Bucureştiul – 28.573 euro, urmat, la mare distanță, de Cluj – 15.011 euro, Timiș – 14.727 de euro, Constanța – 14.596 de euro și Brașov – 13.695 de euro.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…