Administratie

Pentru că vecinii se ceartă, s-au pierdut sume importante pentru reabilitarea termică a blocurilor

Deşi Uniunea Europeană ne dă bani să ne izolăm termic blocurile, caracterul românului şi tendinţa unora de a fi „Gică Contra” fac ca acest program să fie mult încetinit, existând chiar şi perspectiva pierderii unei părţi din fondurile alocate. Deşi atractiv, programul nu a atras interesul scontat.

Un bloc poate rămâne fără finanţarea din fonduri europene a reabilitării termice a clădirii din cauza unui singur proprietar, dacă acesta refuză să accepte operaţiunea. Succesul acestei axe, destinată clădirilor rezidenţiale, din cadrul Programului Operaţional Regional a fost una limitată.

Sorin Maxim, şeful ADR Vest, oferă şi motivele pentru care numărul solicitărilor nu a fost unul ridicat.

„La blocuri, principala problemă a fost componenta birocratică şi procedurală. Dar, pe de altă parte, cred că e nevoie şi de o educaţie a cetăţenilor, ei trebuie să înţeleagă cu nu putem interveni dacă nu sunt toţi cetăţenii de acord, pentru că nu poţi să smulgi o fereastră de la un om dacă el nu e de acord. Mulţi oameni, pot spune dintr-o lipsă totală de fair-play, ca să nu zic altfel, nu au vrut să-şi pună pentru că nu au vrut să schimbe. Şi atunci e clar că pentru un singur om, dacă nu vrea, nu poţi să-l influenţezi, chiar dacă la momentul deciziei proiectului este nevoie de o majoritate simplă pentru a putea iniţia procedurile. Dacă, să spunem, sunt cinci ferestre fără de care nu se intră în parametri de optimizare termică nu poţi să faci proiectul”, a declarat Maxim.

Pe Axa prioritară 3, Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, prioritatea de investiţii 3.1: Eficiență energetică, Operațiunea A.

Clădiri rezidențiale, alocarea financiară a fost de 30,74 milioane euro. În regiunea Vest au fost depuse un total de 95 proiecte, cu o valoare nerambursabilă de40,45 milioane euro. Au fost contractate (în implementare/finalizate): 65 proiecte, cu o valoare nerambursabilă de 30,62 milioane euro, fiind respinse 30 proiecte, cu o valoare nerambursabilă de 9,83 milioane euro. Valoarea proiectelor contractate reprezintă 99,61% din alocarea financiară regională.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

53 de minute ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

2 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

3 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

3 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

3 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

5 ore ago