Categories: Primăria Timişoara

S-au stabilit zilele când va avea loc Timfloralis

Finalul lunii aprilie va aduce o nouă ediţie a festivalului Timfloralis. Una şi mai grandioasă decât precedentele, dar nu la fel de tare ca cea din 2021, atunci când Timişoara va fi capitală culturală, şi când festivalul îşi va atinge maximul.

Fiţi gata de o ediţie a Timfloralis cum nu a mai fost până acum! Şi mai plină de flori, şi mai colorată, promite primarul Nicolae Robu. El a anunţat că au fost stabilite zilele când va avea loc evenimentul, adică perioada 24 – 26 aprilie 2020.
„Avem zilele pentru Timfloralis, este vorba despre 24, 25 şi 26 aprilie. Evenimentul va avea loc în Piaţa Victoriei, Piaţa Unirii, Piaţa Libertăţii, dar şi străzile aferente. Va fi cel mai mare de până acum, va fi deosebit, veţi vedea ce vom adăuga, va fi de cea mai mare anvergură”, subliniază primarul.
El promite că vor reveni montajele florale de succes, care au fost realizate în anii precedenţi, dar şi că vor fi idei noi promovate de florişti.
„Floriştii vin mereu cu idei noi, dar oamenii mă întreabă de ce nu mai e cutare şi cutare ansamblu de la ediţiile precedente. Ce a fost de succes la ediţiile precedente poate fi adus în prim plan şi la aceasta”, mai subliniază primarul.
Dacă în 2020 va fi un Timfloralis cum nu a mai fost până acum, să vedeţi ce va fi peste un an!
„Pregătim o ediţie şi mai mare pentru 2021, atunci va trebui să fie chiar de anvergură, pentru că avem statut de capitală europeană. Nu ştiu ce sumă va fi alocată, deocamdată”, a mai declarat primarul.
Anul precedent, Timfloralis a scos din buzunarele primăriei 240.000 de euro. S-a meritat? A adus investiţia atât de mulţi turişti, care au cheltuit atât de mulţi bani încât să merite? Robu spune că da!
„Am avut o promovare atât de mare şi de bună, pe televiziunile naţionale, să nu mai vorbesc de presa locală. La fel a fost şi pe Facebook şi Instagram. Ar fi costat mult mai mult dacă plăteam acea reclamă. Ar fi meritat să facem o evaluare şi pentru a vedea ce efect pozitiv a avut Timfloralis şi asupra încasările agenţilor economici”, a mai declarat Robu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

A fost semnat contractul de execuție pentru celula 3 de la Ghizela. Lucrările încep în curând

Consiliul Județean Timiș a semnat de curând contractul de execuție pentru amenajarea celei de a…

10 ore ago

Veniți de Revelion în Piața Operei. Veți avea parte de un spectacol pe cinste

Toți timișorenii sunt așteptați să sărbătorească miercuri, 31 decembrie 2025, începând cu ora 22:00, Revelionul…

11 ore ago

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

11 ore ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

11 ore ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

14 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

16 ore ago