Politica

Florin Cîţu, noul premier desemnat de preşedintele Klaus Iohannis

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat, în această seară, pe ministrul demis al Finanțelor, Florin Cîțu, drept candidat pentru funcția de premier. Decizia preşedintelui a venit după patru ore de consultări cu partidele politice.

În urma depunerii mandatului de către premierul desemnat Ludovic Orban, preşedintele Klaus Iohannis a avut miercuri consultări cu partidele parlamentare. La finalul acestora, Iohannis a avut o scurtă declaraţie la Palatul Cotroceni. După ce a făscut o mică recapitulare a ultimelor evenimente, Iohannis a făcut anunţul mult aşteptat.

“După consultări, am decis să fac o desemnare pentru  a mișca lucrurile ca să nu ne blocăm politic. Azi am decis să desemneze pentru poziția de premier pe domnul Vasile-Florin Cîțu”, a declarat Iohannis.

Florin Cîţu este senator PNL din 2016, iar din noiembrie 2019 e ministru al Finanţelor în Guvernul demis al lui  Ludovic Orban. Florin Cîţu are la dispoziţie zece zile pentru a prezenta un cabinet şi un program de guvernare.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

3 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

3 ore ago

Activity Foundation – locul unde educația, inițiativa și cooperarea construiesc comunități durabile

Există organizații care se limitează la implementarea unor proiecte punctuale și organizații care reușesc să…

3 ore ago

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

18 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

20 de ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

20 de ore ago