Sport

„Leii” U18, două victorii şi o înfrângere la turneul grupei 3B2

Două victorii şi o înfrângere este bilanţul echipei sub 18 ani a secţiei noastre de baschet la turneul de la Blejoi al grupei 3B-2.

„Leii” antrenaţi de Petru Czmor s-au impus în faţa grupărilor CS Sevlar Ploieşti (90-73) şi CSŞ 1 Athletic Constanţa (99-89) şi au fost învinşi de CSŞ Mediaş (59-87).

Celelalte rezultate înregistrate în weekend la turneul din judeţul Prahova sunt următoarele: CSŞ 1 Athletic Constanţa – CS Sevlar Ploieşti 84-68, CS Sevlar Ploieşti – CSŞ Mediaş 80-101, CSŞ Mediaş – CSŞ 1 Athletic Constanţa 65-78.

Primul loc este ocupat de CSŞ Mediaş (5p), pe poziţiile următoare aflându-se, în ordine, CSŞ 1 Athletic Constanţa (5p), Baschet SCM Timişoara (5p) şi CS Sevlar Ploieşti (3p).

„Sunt mulţumit de evoluţia din primul meci, am jucat bine împotriva unei echipe bune, cea din Constanţa. A urmat partida cu CSŞ Mediaş, în care oboseala acumulată pe drum şi în primul meci şi-a spus cuvântul. Am fost fără reacţie, tot timpul cu un pas în urmă. N-am reuşit să-i activez pe băieţi cu niciunul dintre stimulii pe care i-am transmis pe teren. S-au trezit în al treilea meci şi l-au câştigat”, a declarat antrenorul Petru Czmor.

Următorul turneu la care va participa echipa viola sub 18 ani va avea loc în perioada 28-29 martie, gazda nefiind încă stabilită. Cert este faptul că „leii” mici vor evolua într-o altă grupă.

Va fi ultimul turneu de calificare pentru întrecerea finală a categoriei valorice B. Dacă se va califica, Baschet SCM Timişoara va disputa ultimele meciuri oficiale din actuala stagiune în perioada 20-26 aprilie.

Bilanţul general de până acum al echipei antrenate de Petru Czmor este de opt victorii şi nouă înfrângeri.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Pentru elaborarea noului PUG, locuitorii comunei Moşniţa Nouă sunt consultaţi prin intermediul unui chestionar

Comună aflată în continuă dezvoltare, Moşniţa Nouă are nevoie de un nou Plan Urbanistic General…

2 ore ago

Tânăr reținut pentru tâlhărie calificată în Lugoj

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Lugoj au reținut un tânăr de 25 de ani, bănuit…

5 ore ago

Iluminatul public de pe 66 de străzi din Timișoara va beneficia de modernizări de șase milioane de lei, fonduri nerambursabile

Timișoara va primi șase milioane de lei, fonduri nerambursabile, pentru îmbunătățirea iluminatului public, de la…

6 ore ago

Concluziile imobiliare ale anului 2025. Cartierul preferat al timișorenilor e Aradului, cel mai scump e în centru

Piața imobiliară timișoreană este una dintre puținele în care prețurile se păstrează încă în limita…

6 ore ago

Hoț de carieră, arestat preventiv după ce a dat mai multe „lovituri”

La data de 22 decembrie 2025, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Timișoara, aflându-se în continuarea…

6 ore ago

PPC Energie a anunțat programul magazinelor în perioada Crăciunului

Magazinele PPC Energie vor fi închise în zilele de joi, 25 decembrie și vineri, 26…

7 ore ago