Primăria Timişoara

Lipsa de finanţare de la bugetul naţional a proiectului Timişoara Capitală Culturală se va rezolva cu speranţele edilului-şef

Proiectul Timişoara Capitală Europeană a Culturii are toate şansele să se transforme într-un adevărat fiasco din punct de vedere al finanţării de la bugetul de stat. Iniţiativa care va oferi imaginea României în Europa are şi în prezent alocat de la stat 200.000 de lei pentru proiectele culturale, ceva mai mult decât un revelion de oraş mai răsărit, dar important este că primarul Nicolae Robu speră la mai mulţi bani, pentru că a vorbit personal cu ministrul Culturii şi cu Ludovic Orban.

Timişoara suferă cronic la capitolul finanţare a proiectului Capitală Culturală. De la bugetul de stat sumele alocate sunt ridicole, conform actualei situaţii, din fondurile naţionale, pe proiecte culturale se vor aloca … 200.000 de lei. Văzându-se cu situaţia existentă, Nicolae Robu spune că are speranţe, că el a vorbit şi cu ministrul Culturii şi chiar cu primul ministru. Salvarea, dacă mai apare, vine din fondul de rezervă, spune edilul-şef.
„Eu sper să obţinem bani mai mulţi, am vorbit personal cu ministrul Culturii, cu primul ministru, mi s-a garantat că vom primi bani din fondul de rezervă, dacă nu vom primi din alte părţi. Să privim spre viitor cu optimism. În momentul de faţă aşa este. Trebuie spus că acesta e un proiect naţional, al Romaniei, statul s-a angajat cu cheltuieli concrete. Dacă nu se rezolvă, luăm din altă parte şi susţinem aceste proiecte, e vorba de onoare”, subliniază Robu.
Puţin supărat de întrebările insistente ale presei pe această temă, el a răspuns cu „mergem mai departe”.
Totuşi, conform obişnuinţeii el nu a uitat să spună că, de fapt, municipalitatea a investi deja în proiect sute de milioane.
„Noi am cheltuit sute de milioane de lei, nu am stat să ne prindă anul 2021 cu poduri şi pasaje cheie în reabilitare. Totuşi, s-au făcut două poduri şi două pasaje deodată”, a subliniat Robu.
Vă reamintim că cele două poduri peste Bega din zona Gării de Nord au fost reabilitate cu bani prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

11 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

14 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

16 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

16 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

17 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

17 ore ago