Primăria Timişoara

Nicolae Robu discută despre finalizarea inelului 4, centura sud mai aşteaptă

Deşi sunt numeroase tronsoane care sunt doar la nivel de proiectare, altele nu s-a început lucrul, primarul Nicolae Robu speră şi visează la finalizarea rapidă a inelului 4 de circulaţie al Timişoarei. Va fi un bulevard, subliniază acesta, dar insistă că este doar un inel urban, altceva decât centura sud, la fel una impotetică, dar pentru care se fac presiuni pentru ca cel puţin lucrările să înceapă.

Vise frumoase şi utile legate de inelul 4 de circulaţie a Timişoarei, sunt gândurile prezentate de Nicolae Robu, marţi, la primărie. El vorbeşte despre poduri noi, pasaje, legături, străzi lărgite, deşi unele au doar proiect deocamdată, altele sunt la stadiul de „ne dorim”.
„Sunt pe hartă tronsoane noi şi cele vechi, cu lărgire, altele sunt în execuţie, altele în proiectare. Vor fi noi porţiuni de bulevard, se va merge de la Canalul Bega până în Calea Lipovei. Va fi un nou pod peste Bega, dincolo va fi un nou pod şi pe Bogdăneştilor, unde va fi şi viitorul pasaj de la Solventul, urmează podul peste Bega de la Solventul şi legătura cu Dâmboviţa”, spune Nicolae Robu.
Deşi util, noul inel nu este o centură, subliniază primarul. Cât despre centura „adevărată”, deocamdată aceasta e la nivel presiuni la ministru. Totuşi, e guvern liberal, nu mai e nevoie de mitinguri, se rezolvă!
„Cu PNL la putere nu va fi nevoie să fac niciun miting! (…). Totuşi, acesta e inel intraurban şi nu centură, acolo se mai lucrează la cercetare arheologică. Eu îmi doresc să se înceapă lucrările că sunt condiţii. Centura sud are 25 de kilometri, cercetarea arheologică se face pe sute de metri, sper ca ministrul Transporturilor să pună piciorul în prag să înceapă lucrările”, a mai declarat Nicolae Robu.
Primarul îşi doreşte şi speră ca la Timişoara să vină în vizită ministrul Lucian Bode, aşa cum anunţa vineri, după ce el fusese singurul care lipsise la întâlnirea AVE de la Cluj, unde Bode chiar fusese prezent.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Alfred Simonis respinge informațiile despre „palatul” său: „Nu este casa mea, ci o investiție imobiliară”

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, susține că imobilul din Moşniţa Nouă prezentat recent în…

7 ore ago

Liderul PSD Timiș nu știe ce va decide partidul pe tema continuării la guvernare: ”Dinamica politicii românești e una aparte”

Președintele PSD Timiș, Alfred Simonis, nu poate spune ce decizie va lua partidul asupra continuării…

8 ore ago

Contractul pentru proiectarea și execuția noului stadion al Timișoare merge înainte. Județul va contribui cu aproximativ 25 de milioane de euro

Contractul pentru execuția noului stadion al Timișoarei merge înainte, nu au fost depuse contestații, a…

8 ore ago

COMUNICAT PRIVIND FINALIZAREA PROIECTULUI INTITULAT „DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA GHIRODA, JUDEȚULTIMIȘ”

COMUNA GHIRODA, cod fiscal: 5517220, cu sediul în Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, Strada Victoria, nr.…

8 ore ago

Primăria Timișoara vrea să ofere către Administrația pentru Sănătate și Educație, pe zece ani, clădirea cumpărată pe Treboniu Laurian

Municipalitatea timișoreană cere acordul consilierilor locali pentru a ceda administrarea clădirii istorice achiziționate pe strada…

11 ore ago