Grădina Taicii Domnului

Candidează „Fanaticul”! Să vină Romiță cu PSD-ul, hai, bre, Dominice, dom doctor, începe distracția!

Mă bucur că Ludovic Orban îl lasă pe Nicolae Robu să candieze din partea PNL. În primul rând pentru că obiectul dosarului penal pentru care a fost trimis în judecată edilul Timișoarei este vânzarea a două case unor familii amărâte de la care Nicolae Robu nu cred că a cerut sau a primit șpagă. Ca această pricină de sancționare politică să fie una de corupție, incompatibilă cu poziția de candidat din partea unui partid pe cât de respectabil pe atât de liberal.

Poate fi eventual neglijență în serviciu, o semnătură dată „ca primarul” pe niște acte de vânzare, după ce juriștii instituției ar fi avizat amboulea respectivele înscrisuri. Din acest motiv aș prefera ca peste un an, când instanța i-ar da eventual achitare „neobositului” de la Bocsig, să nu se transforme toată povestea într-un basm despre cum a fost nedreptățit Făt Frumos din Lacrimă și cum a profitat de aceasta Zmeul cu cetățenie germană. Un astfel de deznodământ ar șubrezi, firește, legitimitatea viitorului primar ales fără Robu în cursă sau cu un Robu nesusținut de PNL și, zău, nu asta vrem.

Nu e normal ca acest nou primar, altul decât Nicolae Robu, să plece cu un asemenea handicap. Un vot dat oricui, dar în lipsa favoritului, ar face ca pe parcursul întregului mandat de edil să planeze fantoma lui Robu, „fanaticul muncii” care ar fi făcut el atâtea pe lumea asta dacă nu-l obstrucționa partidul, justiția și Statul Paralel. Un abandon al lui Nicolae Robu nu ar fi fost sănătos pentru un alt primar ales al Timișoarei nici dacă „Fanaticul” ar fi cu adevărat un șpăgar (neconfirmat încă de instanță), dar bănuit de noi toți pentru alte comportamente dubioase în activitatea de primar. Sunt oameni politici despre care poți băga mâna în foc că au mâncat „de dulce” în post și mulți cred despre Nicolae Robu că ar fi unul dintre aceștia. Deși sunt spețe discutate public, cea despre anveloparea „cu cântec” a blocurilor, facilități oferite unor prieteni oameni de afaceri, despre tolerarea apucăturilor lui Ionuț Nasleu, tot n-aș băga mâna în foc că Nicolae Robu e un politician corupt.

Prin urmare, să candideze. Ca liberal sau ca independent, nu mai conta cum, și să învingă sau să fie învins într-o luptă dreaptă. Oricâte „bube” ar avea, Nicolae Robu nu este, totuși, un Liviu Dragnea, să te temi că ar influența incorect rezultatul alegerilor doar prin prezența lui în cursă. Nicolae Robu poate ne păcălește cu povestea realizărilor sale, spune că a făcut atâtea și uită să recunoască multe ce n-a mai reușit să le facă, dar nu ne va fi frică că Nicolae Robu va falsifica alegeri. Nici n-ar avea cum. Am însă pretenția de la cei mai mulți dintre timișoreni că sunt raționali, că nu vor pune „botul” la păcălelile unuia sau altuia și vor face diferența între o ofertă sau alta, fără ca pentru înlăturarea lui Nicolae Robu din biroul de pe CD Loga să fie nevoie de o interdicție la candidatură. Să vină PSD-ul cu Romiță Orza, hai, bre, Dominice, dom’ doctor, gata cu lamentările, băgați tare, începe distracția!

P.S. Cineva a dat la semnat o petiție în care se cerea ca „Neobositul” să circule o lună cu mijloacele de transport în comun timișorene. O secundă am crezut că inițiativa a venit de la „neistovitul” Chiș Culiță, ca Nicolae Robu să aibă parte de băi de mulțime în tramvaie sau troliebuze tocmai în precampania electorală, dar nu, primarul a luat-o în versuri să le dea cu flit celor cu petiția. Oameni buni, hateri cumsecade, deștepți mai sunteți! Păi ia mergeți voi opt ani în mașină 12 ore pe zi numai cu șoferul Vasile și mai vorbim. Credeți că e distractiv? Vasile ar fi luat demult tramvaiul, dar n-are încotro.

Share
Published by
Eugen Sasu

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

10 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

10 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

11 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

12 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

12 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

14 ore ago