Sănătate

Haideți în Țara Morilor de Apă! Aveți la dispoziție un ghid pentru a ajunge acolo. Voluntarii renovează unele mori din Banat

Proiectul Țara Morilor de Apă, demarat în cursul anului trecut de Asociația Acasă în Banat, continuă și în 2020. În 2019, voluntarii asociației au reușit să inventarieze 243 de mori de apă din Caraș-Severin, să le fotografieze și să elaboreze un ghid, iar în acest an vor continua cu punerea în valoare a acestor monumente de tehnică populară.

Pentru a pune în valoare aceste monumente, cei de la Acasă în Banat au lansat un ghid, dar au trecut și la renovarea lor, cu ajutorul voluntarilor.

Prima intervenție a avut loc sâmbătă, în 29 februarie, când peste 40 de persoane, localnici din Sasca Montană și voluntari din Timiș, Caraș Severin, Olanda și Statele Unite au renovat împreună Moara din Lemn din localitate.

Ne dorim să intervenim la 5 mori de apă în acest an și vom alege zone cu potențial turistic și localități unde vom găsi deschidere ca aceste mori să mai fie folosite după aceea de către comunitățile locale. Credem că morile de apă au un farmec aparte, dar ele nu sunt doar mostre ale tehnicii populare bănățene, ci ele pot deveni atracții turistice și chiar surse de venit pentru proprietari care ar putea vinde făina de grâu sau de mălai și diferite produse tradiționale.”, a declarat Radu Trifan, președintele Asociației Acasă în Banat.

În perioada 4-22 martie 2020, la Centrul Multifuncțional Bastion al Consiliului Județean Timiș puteți vedea expoziția Țara Morilor de Apă, cu explicații pentru fiecare zonă etnografică din Caraș-Severin, cu detalii legate de numărul de mori de apă descoperite de echipele Asociației Acasă în Banat, precum și cu starea de conservare și de funcționalitate a acestora.

Ghidul Morilor de apă este disponibil în cadrul expoziției dar și pe site-ul www.taramorilordeapa.ro. Fondurile strânse cu ajutorul acestui ghid vor fi direcționate către renovarea morilor de apă.

Dacă doriți să susțineți activitățile Asociației Acasă în Banat o puteți face prin donații în contul de LEI: RO26BTRLRONCRT0P53069801, EURO: RO11BTRLEURCRT0P53069801 (SWIFT/ BIC: BTRLRO22), PayPal: acasainbanat@gmail.com sau Patreon: acasainbanat

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Ovidiu Cuc este noul director al CS Timişul Şag

Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…

8 ore ago

Transfer pe ultima sută! La Poli vine un… bănățean

Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…

8 ore ago

Intențiile de dezvoltare pe terenul actualei parcări a CJT din centrul Timișoarei: Clădire cu sală de concerte, cafenea și galerie comercială

Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…

9 ore ago

CJ Timiș ”rotește” și optimizează semnificativ banii alocați din împrumutul bancar de 258 de milioane pe care îl are la dispoziție

Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…

12 ore ago

Dominic Fritz răspunde diplomatic propunerii lansate de Simonis pentru preluarea de către județ a patru obiective din Timișoara

Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…

14 ore ago

Peste o sută de câini și pisici, disponibili pentru adopție în cadrul unui Super-Târg la Timişoara

Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…

14 ore ago