Politica

Primarul PSD din Sânandrei, Claudiu Coman, prezentat oficial drept candidat PNL

Cea mai nouă „achiziţie” politică a PNL Timiş, primarul de Sânandrei, Claudiu Coman, nu ştie dacă e de dreapta sau de stânga, din punct de vedere politic, dar spune că e bine să fii echilibrat. Din cauza legislaţiei actuale, Coman nu poate demisiona din partid fără să-şi piardă mandatul, astfel că liberalii au un membru PSD candidat la Primăari Sânandrei.

E iubit de comunitate, nu a fost obraznic sau ostil la adresa PNL, din aceste motive PNL Timiş şi Nicolae Robu, şeful filialei, l-au acceptat pe Claudiu Coman să reprezinte partidul în lupta pentru un nou mandat de primar al comunei periurbane Sânandrei. El face parte dintr-o listă de trei edili locali care trec de la social-democraţi la liberali, aşa cum a arătat debanat.ro.

„Nu spunem nici că nu primim pe nimeni, nici că primim pe oricine doar pentru a avea noi primari. Vom analiza oamenii în parte, dacă sunt apreciaţi de comunitate şi nu s-a manifestat cu ostilitate faţă de partid. Respectând aceste criterii, am ales primarul, e apreciat de comunitate, şi-a văzut de problemele administrative şi nu s-a băgat în jocuri politicianiste. A dat dovadă de caracter, spunând în PSD că nu va continua activitatea acolo, că e dezamăgit de ce s-a întâmplat în acest partid. Ştiu ce înseamnă, unii care fac pe puritanii, unii se dau detergent. Pe mine nu mă interesează, important e ce cred cetăţenii. E o asumare a noastră, cu chibzuinţă. Vă pot spune că vizavi de doi am spus nu. Am refuzat pentru că mi s-a prezentat o conduită care nu e potrivită pentru PNL. Dacă are ostilitate, inclusiv faţă de colegii din acea localitate sau de unde o fi, nu poate fi compatibil”, a declarat Robu.

Extrem de calm, Claudiu Coman a subliniat, la prezentarea oficială la PNL, încă din postura de membru PSD, că, de fapt, el a fost ales pe listele alianţei USL.

„Sunt la al doilea mandat, vă reamintesc faptul că am candidat pe listele USL, o parte din consilierii locali sunt şi acum alături de mine, avem o majoritate locală clară. De ce am ales să plec din PSD, sunt o persoană destul de parolistă, dacă am ceva de spus, am spus-o, dacă PSD a derapat am spus-o. Eu l-am atacat pe Dragnea când a fost moţiunea de cenzură împotriva propriului partid. Nu pot să spun că PSD nu a avut un program de guvernare bun. Totul a plecat cu acea ordonanţă, au fost derapaje mari de la programul de guvernare. Oamenii din partid nu au înţeles că trebuia să facă un pas în spate, oameni din Comitetul Executiv. Eu am anunţat că nu voi mai candida din partea acestui partid, aşteptam un om cu o viziune la conducerea partidului, mă aşteptam să fie Grindeanu preşedinte. Nu s-a găsit forţa necesară”, a declarat Coman.

Conform legislaţiei, Coman nu îşi poate da în acest moment demisia din PSD, pentru că ar trebui să renunţe şi la funcţia administativă. El a anunţat la PSD că nu va mai candida la un nou mandat din partea acestei formaţiuni politice, doar că nu şi-a dat şi demisia din partid.

“Eu sunt membru PSD. Odată cu anunţarea calendarului, cu şase luni înainte putem să ne exprimăm opţiunile. Dacă mă dau afară din partid, atunci lucrurile sunt clare. Eu i- am anunţat deja că nu voi mai candida din partea lor. M-a nemulţumit faptul că PSD, la nivel central trebuia să facă altceva. Zona de aici cere altceva, oamenii sunt nemulţumiţi”, a mai spus Coman.

Noul candidat PNL nu ştie nici acum dacă, din punct de vedere politic, este de stânga sau de dreapta.

„Este greu de spus dacă sunt de dreapta sau de stânga, eu îmi propun să fiu un om echilbrat. Mulţi cetăţeni au cerut să candidez ca şi independent, dar când ai un consiliu local care nu e alături sunt probleme. Vedeţi în multe comune timişene, primarul nu se înteţelge cu vicele, nu pot vota bugetul”, a mai spus Coman.

El a mai anunţat că va „fura” de la PSD şi cinci consilieri locali.

„Acum am colaborare bună cu PNL, ei vin în echipă cu mine, la fel şi de la PSD iau cinci la mine. Vreau o majoritate şi în continuare în consililul local”, a mai spus primarul de Sânandrei.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

2 ore ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

2 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

6 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

8 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

9 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

9 ore ago