Sănătate

România a trecut pragul de 700 de decese ale unor persoane infectate cu coronavirus/Update. Alte şase decese, toate în Suceava

Până astăzi, 30 aprilie, în România au fost consemnate 705 decese ale unor persoane confirmate cu COVID-19. În această după-amiază au fost anunţate alte zece decese, în toate cazurile fiind vorba şi de alte boli.

A murit un bărbat, de 73 ani, din judeţul Alba. Testuzlo coronavirus a ieşit pozitiv pe 28 aprilie, decesul survenind două zile mai târziu. Suferea de insuficienţă respiratorie acută, BPOC şi obezitate

O femeie, de 65 ani, din județul Vrancea, a murit pe 29 aprilie, fiind tesattăpozitiv pe data de 11 aprilie. Comorbidități: fibrilație atriala, proteza mitraăa, BPOC ramura dreaptă, diabet zaharat, boală renală cronică.

O femeie, de 78 de ani, din județul Bihor, a fost confirmată pozitiv la COVID – 19 pe 6 aprilie. A decedat pe 30 aprilie, având ca alte boli cardiopatie ischemica şi HTA.

Tot din județul Bihor a murit un bărbat, de 88 ani, pe adta de 29 aprilie. A fost confirmat pozitiv pe 22 aprilie. Comorbidități: cardiopatie ischemică, HTA, hernie inghino-scrotală gigantă, strangulată, cu ocluzie intestinală.

A murit un bărbat, de 81 ani, din județul Galați, având ca alte boli: boală hepatică, boală cronică neurologică, BPOC, boală cardiovasculară. A decedat pe 29 aprilie, după ce a fost confirmat pozitiv în 20 aprtilie.

A murit şi o femeie, 64 de ani, din județul Suceava. Confirmată pozitiv la COVID-19 pe 12 aprilie, a decedat în 29 aprilie. Comorbidități: HTA, insuficienţă mitrală și tricuspidiană, diabet zaharat tip II, obezitate grad II

O femeie, de 80 de ani, din judeţul Arad, a murit pe 8 aprilie, decesul fiind raportat abia acum. În ziua decesului a fost confirmată pozitiv cu coronavirus. Suferea de pneumonie bilaterală.

A murit o femeie, de 88 de ani, din judeţul Braşov, pe adta de 29 aprilie. Testul COVIOD-19 a ieşit pozitiv pe 17 aprilier. Comorbidităţi: insuficienţă cardiacă, insuficienţă mitrală, cardiopatie ischemică, hipertensiune pulmonară, HTA, infarct miocardic acut în antecedente.

A murit şi o femeie, de 85 de ani, din judeul Galaţi, pe data de 30 aprilie. Suferea de Parkinson şi demenţă.

Decesul cu numărul 705 vine din judeţul Iaşi. E vorba de o femeie, de 90 de ani, confirmată pozitiv pe 25 aprilie. A murit pe 30 aprilie având mai multe comorbidităţi: anemie severă, trombembolism pulmonar, demenţă senilă, HTA, insuficienţă cardiacă.

Update. Numărul persoanelor decedate, depistate cu COVID, conform Institutului Național de Sănătate Publică (INSP) a ajuns la 711, în această seară. Au fost anunţate decesele ale altor şase persoane, cinci bărbaţi şi o femeie, toate din judeţul Suceava.

A murit un bărbat de 84 ani din județul Suceava, internat în 11 aprilie în Spitalul Județean Suceava. Confirmat cu COVID în 21 aprilie, a murit în 29 aprilie, suferind de diabet zaharat tip II și hipertensiune arterială (HTA).

A murit un bărbat de 83 ani, din județul Suceava, internat în 28 aprilie la Spitalul Județean. Depistat în 27 aprilei cu COVID, a decedat în 29 aprilie, fiind un pacient cardiac, cu electrostimulare permanență, având polip carcinomatos de colon rezecat în nov 2019.

A murit un bărbat de 46 ani, județ Suceava, depistat pozitiv în 29 aprilie, la patru zile după ce a decedat, suferind de diabet zaharat tip II, HTA, obezitate.

A murit un bărbat de 65 ani, din județul Suceava, depistat în 29 aprilei cu COVID. A decedat în 26 aprilie, provenind dintr-un cămin de bătrâni.

A murit un bărbat de 69 ani, din județul Suceava, depistat în 29 aprilei cu COVID. A decedat în 25 aprilie, provenind din căminul de bătrâni Bogdănești.

A decedat o femeie de 66 ani, din județul Suceava, internată în 23 aprilie  în Spitalul Județean Suceava. Depistat pozitiv în 25 aprilie, a decedat în 29 aprilie, suferind de leucemie în fază terminală.

 

 

 

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Azi îl sărbătorim pe Sfântul Ştefan, primul martir al creştinătăţii. Peste 500 de mii de români îşi sărbătoresc onomastica

Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul…

14 minute ago

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

12 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

18 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

19 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

19 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

21 de ore ago