Primăria Timişoara

Se deschide în sfârşit centrul pentru oamenii străzii. Robu vrea să-i oprească să umble cerând … declaraţii pe propria răspundere

Primăria Timişoara va reuşi, în sfârşit, să deschidă centrul pentru boschetari de la Liceul Auto. Acum urmează „recoltarea” viitorilor ocupanţi, prinderea acestora şi testarea lor.

Sperăm că până la ridicarea stării de urgenţă „dedicată” pandemiei, să reuşim să şi vedem utilitatea centrului creat de municipalitate la Liceul Auto, acolo unde sala de sport şi o parte din cantină au fost amenajate ca şi centru de cazare pentru persoanele fără adăpost din oraş. De două săptămâni autorităţile o tot tărăgănează cu deschiderea acestuia, dar, se pare că în sfârşit vom putea asista la obţinerea autorizaţiei de operare a centrului, din partea Direcţiei de Sănătate Publică.

Dar, desigur că în România nimic nu merge uşor! Se va da autorizaţie, dar numai cu condiţia ridicării unor panouri care să delimiteze paturile! O altă întârziere, va urma şi o testare a „ocupanţilor” pentru prezenţa TBC şi a coronavirusului.

„Ieri, împreună cu cei de la DSP Timiş am vizitat din nou centrul. Ei au cerut montarea de panouri despărţitoare între paturi. Vor fi introduse acolo persoanele fără adăpost din oraş, începând  de săptămâna viitoare. Dar, ei vor intra în centru, după ce îi testăm pe toţi de de TBC şi COVID19. Avem  70 de locuri, noi estimăm că în oraş sunt 40 – 50 de persoane fără adăpost”, a declarat Nicolae Robu.

El spune că, având în vedere vremurile actuale, dar şi situaţia de urgenţă, măsurile care trebuiau adoptate în legătură cu aceste persoane să fi fost mult mai severe. Oamenii pot fi aduşi în centru, dar nu şi obligaţi să rămână acolo.

„Avem dificultăţi de gestionare a boschetarilor. Este greu, ar fi trebuit să aibă alt statut, nu de simpli adăpostiţi. Sunt vremuri excepţionale, erau necesare măsuri excepţionale. Există teama de acuze care ar fi venit dacă erau închişi. Ei sunt oameni liberi. Mai sunt şi alte pârghii, dacă se plimbă le ceri formularul, ai pârghii. Ei sunt pericol pentru ceilalţi”, a mai spus Robu.

Nu am înţeles cu ce ar ajuta cererea unei asemenea declaraţii pe propria răspundere, fiindcă e greu de crezut că aceşti oameni vor plăti vreodată amenzile.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

2 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

9 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

9 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

10 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

11 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

14 ore ago