Spitalul Municipal Timișoara
Spitalul Municipal și Spitalul CF din Timișoara vor interna pacienți cu COVID-19, după ce au fost confirmate ca fiind în a doua linie a luptei cu coronavirusul. Inițial, un Ordin al Ministerului Sănătății aflat în discuție, scotea cele două unități sanitare din linia a doua. Acum, Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial, iar unitățile sanitare sunt tot acolo, respectiv în linia a doua.
Spitalele din linia a doua sunt cele care vor interna pacienți cu coronavirus după ce Spitalul de Boli Infecțioase “Victor Babeș” din Timișoara va fi plin. Inițial, într-un document de lucru al Ordinului Ministerului Sănătății, nepublicat în Monitorul Oficial, se arăta că Spitalul CF și Municipal nu ar mai fi fost în linia a doua. Marți, când a apărut documentul oficial, acestea au reintrat în linia a doua, iar aici se vor interna pacienți cu COVID-19, după ce la „Infecțioase” capacitatea va fi maximă.
Conform Ordinului Ministerului Sănătății publicat marți, 7 aprilie, în Monitorul Oficial, spitalele suport pentru pacienți COVID-19 pozitivi sau suspecți în Timiș sunt Spitalul CF Timișoara, Spitalul Municipal Timișoara și Spitalul Municipal “Teodor Andrei” Lugoj. Maternitatea pentru pacienți cu COVID-19 sau suspecți este Bega, iar Spitalul Județean Timișoara este unitatea de dializă pentru cazuri grave și critice.
Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…
Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…
Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…
Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…
O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…
Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…